Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Vali görmek

Genel Bilinen: Vali görmek halka muhabbet etemeye, Yoksulun kendini vali görmesi zenginliğe, ehli için o makama çıkmaya; Vali görmek bazen çirkin bir iş yapmaya delallet eder. ( Ayrıca Bakınız; yönetici.)


Molla Cami: Rüyada vali görmek, üzüntü ve sıkıntılara, içki içmeye, oyuna, hırsızlığa, zina, v.s. gibi şeylere işarettir. Bazen de valiyi görmek, halkla muhabbet etmeye işarettir. Fakir olan bir şahıs rüyada vali olduğunu görse, valilikderecesine yükselir. Rüyada vali olduğunu gören kimseden, bozuk olan sırlar meydana çıkar.


Nablusi: Rüyada vali görmek, üzüntü ve sıkıntılara, içki içmeye, oyuna, hırsızlığa, livata, zina, v.s. gibi şeylere delalet eder. Çünkü rüya sahibi açıklanan durumlardan biri vaki olduğu zaman valiyi görür. Bazen de valiyi görmek, halkla muhabbet etmeye delalet eder.
Fakir olan bir şahıs rüyada vali olduğunu görse, valilik derecesine yükselir. Rüyada vali olduğunu gören kimseden, bozuk olan sırlar meydana çıkar. Eğer hakim olursa, zalimane veya rüşvet olarak hüküm verir.


Seyyid Süleyman: Rüyada devlet ve hükumet adına hüküm ve nüfuz icra eden vali vb.ni görmek; izzet ve devlettir. Bazılarına göre bu rüya, devlet başkanını temsil eder. Bir rivayete göre, işlerde sebattır. Valinin veya böyle bir ida-recinin devlet başkanı olduğunu görmek; onun itibarının artacağına delalettir. Büyük hayırdır. Fakat, padişahın vali olduğunu görmek; bunun aksi ile yorumlanır.
Bu rüyada idarecinin bulunduğu şehrin ismi de dikkate alınmalı ve yorum buna göre yapılmalıdır.
İbn-i Şirin diyor ki: Kendisinin sultan vekili veya vali olduğunu gören, layık ise; böyle bir makama yükselir. Valinin yüksek bir yerden indiğini yahut düştüğünü görmek; onun azline, elindeki ni'metin sonuna işaret eder. Vali ve emsalinden bir şey alan veya yiyen, onlardan iyilik görür.
(Bu rüyanın tabiri için Bkz. Emirler ve Vezir .)