Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Üzengi görmek

Genel Bilinen: Erkek çocuğa, kıymetli mala ve şerefli bir göreve, güzel cariyeye, Dimir üzüngi kişinin güç ve kuvvetine, bakır üzengi yumuşaklık ve zayflığa, altın süslemeli gümüş üzengi huriye, Eyerle birlikte görülen üzengi itimat edilir çocuğa delalet eder.


Molla Cami: Rüyada egersiz tek başına görülen üzengi erkek bir çocuktur. Eğer ile beraber görülen üzengi, işinde kendisine itimat olunan bir çocuktur. Üzenginin demirden olması rüya sahibinin kuvetine işarettir.


Ruyalarda.net: Rüyada üzengi görülmesi hizmetçiye yorumlanır, kimsenin rüyasında eğerden ayrı olarak üzengi görmesi; o kişinin evladı olacağına, kişinin rüyasında eğere asılı olarak üzengi görmesi o kimsenin bütün işlerini bırakabileceği güvenilir bir evladının olacağına delalet eder. Kirmânî'nin yorumuna göre: Rüyanızda üzenginizin nakışlı olduğunu görmeniz; çocuğunuzun kibirli ve kendini beğenmiş birisi olacağına yorumlanır.


Nablusi: Rüyada eğersiz tek başına görülen üzengi erkek bir çocuktur. Eğer ile beraber görülen üzengi, işinde kendisine itimad olunan bir çocuktur.
Bazıları üzengi kadının ev işlerini idare eden katı bir hizmetçisidir. Bundan dolayı bir kimse rüyada önceden sağ ayağını üzengiye koyduğunu görse, o kimse hanımına arkadan yaklaşır, dediler.
Üzengi deveden yenilen bir şeye delalet eder. Bazen de üzengi çetinlik ve meşakkatten kurtulup, rahata kavuşmaya, işsiz kimse için iş bulmaya ve yolculuğa delalet eder. Bazen de üzengi, pabuç veya hasır gibi üzerine ayak basılıp, çiğnenen şeylere delalet eder. Bazen de iki üzengi iki nikahlı hanıma veya iki çocuk, yahut iki köleye delalet eder.
Üzengi şerefli bir mal ve reisliktir. Üzenginin zinetinin çokluğu reislik ve şöhretin yüceliğidir. Onun zinetinin altından olmasının zararı yoktur.
Üzengi güzel ve müstesna cariyeye delalet eder.
Üzenginin demirden olması rüya sahibinin kuvvetine, kalaydan olması da onun işinde yumuşak ve zayıf olmasına delalet eder.
Üzenginin gümüşten olup, altın ile yaldızlanmış olması güzel huri ve kölelere delalet eder.
Bir kimse eğer için bir yahut iki üzengi yaptığını görse, o kimse bir veyahut iki hizmetçiye nail olur. Üzengisinin kesildiğini yahut çalındığım görse, o kimsenin hizmetçileri ölür, yahut onları satar.


Seyyid Süleyman: Rüyada üzengiyi eğerden ayrı olarak görmek; evlada, eğere asılı olarak görmek ise; işleri düzgün, hainlikten uzak güvenilir bir oğula işarettir.
Kirmani bu rüya hakkında şunları söylüyor: Üzengisinin nakışlı oymalı ve yaldızlı olduğunu görenin evladı kibirli olur. Dökmeden ve bakırdan üzengi; anlayışı kıt, faydası az fakat, cesur bir evladı ifade eder.
Üzengiyi, hademe ile de yorumlanır. Bir rivayete göre, şeref ve mertebedir. Kolan'ın tabiri de üzengi gibidir.