Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Tur Suresi görmek

Molla Cami: Rüyada Tur suresini veya ondan bir parçayı okuduğunu görmek, salih ametlere ve mübarek bir evli lik yapmaya işarettir.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında bu sureyi okuduğunu veya okuyan birisinden dinlediğini görmesi; o kimsenin Haremeyn-i Şerifeyn'de komşuluğa nail olacağına, yani Mekke veya Medine'de ikâmet edeceğine, senelerce orada kalıp nurlanacağına, iyi bir evlilik yapacağına, bir çocuğunun doğacağına fakat küçük yaşta iken öleceğine ve çok hayırlı işlerde bulunacağına yorumlanır.


Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin diyor ki: Tur Suresini rüyasında kısmen veya tamamen okuyan yahut okunduğunu gören, Hakk'ın yardımıyla düşmanlarını yener.
Kirmani şöyle buyuruyor: Batıldan uzak olur. Gurbetteki kimsesi gelir. Hatasını hemen anlar ve doğruyu bulur. Hakk'a yardım eder.
Cafer-i Sadık'a göre rüya sahibi Haremeyn-i Şerifeyn'de itikafa çekilir.
Abdulgani diyor ki: Senelerce mübarek topraklarda kalır. Burada itikafa çekilir. (İ'tikaf, bir şeye devam etmektir. Dinimizde bilhassa Ramazan ayının son on gününü mescidlerde geçirip, ibadet etmeye de İ'tikaf denilir. Böyle şahıslar Mu'tekif adını alırlar.)
İbn-i Kesir demiştir ki: Küçük çocuğu vefat eder.
İbn-i Fuzale'nin yorumu şöyle; mübarek bir evlilik yapar ve salih amellerde bulunur.