Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Toz görmek

Genel Bilinen: Eşya yahut bir şey üzerindeki toz mala, Havadaki toz içinden çıkılması müşkül bir işe bulaşmaya, Toz zerrecikleri batıl söze, Üzerinde toz olduğunu görmek yola gitmeye, bu tozu silkmek uzun ömre delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Çöp.)


Molla Cami: Rüyada görülen toz, eğer bir şey üzerine konmuş ise mala işarettir.Bir kimse yerle gök arasında toz bulunduğunu görse, içinden çıkamayacağı bir iş içinde bulunmasına işarettir.Rüyada ellerinden veya elbisesinden toz silktiğini gören kimse, fakir olur. Bazı tabirciler, o kimsenin ömrü uzun olur, dediler.Üzerinde toz bulunduğunu gören kimse, yolculuğa çıkar. Bazı tabirciler ise o kimse yaptığı savaştan mal elde etmek suretiyle zengin olur, dediler.Rüzgar, şimşek ve gök gürültüsüyle beraber toz kopması, kıtlığa ve o yerde meydana gelecek sıkıntıya işarettir.Bir kimse rüyada bir şeye binip, sürdüğünü ve yerden toz kalktığını görse, o kimsenin emri yüce ve kendisi sevinçli, kibirli ve batıl şeyleri yapmaya başlar. Fitneyi tahrik eder.


Nablusi: Rüyada görülen toz, eğer bir şey üzerine konmuş ise mala delalet eder. Çünkü, toz toprak cinsindendir: Toprak ise maldır. Bir kimse yerle gök arasında toz bulunduğunu görse, içinden çıkamayacağı bir iş içinde bulunmasına delalet eder.
Rüyada ellerinden veya elbisesinden toz silktiğini gören kimse, fakir olur. Bazı tabirciler, o kimsenin ömrü uzun olur, dediler. Üzerinde toz bulunduğunu gören kimse, yolculuğa çıkar. Bazı tabirciler ise o kimse yaptığı savaştan mal elde etmek suretiyle zengin olur, dediler.
Rüzgar, şimşek ve gök gürültüsüyle beraber toz kopması kıtlığa,ve o yerde meydana gelecek sıkıntıya delalet eder. Bir kimse rüyada bir ata binip, sürdüğünü ve yerden toz kalktığını görse, o kimsenin emri yüce ve kendisi sevinçli, kibirli ve batıl şeyleri yapmaya başlar. Fitneyi tahrik eder.


Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin şöyle diyor: Rüyasında bir yerde toz inip kalktığını görmek; mal ve ni'met sahibi olmaktır. Gök ile yeryüzü arasında sis gibi toz durduğunu görmek; halkı hayrete düşürecek, korkunç bir hadisenin habercisidir.
Cabir'ül Mağribi demiştir ki: Yerden kalkan tozun yüzüne geldiğini gören, büyük meşakkate ve şiddetli bir cezaya uğrar. Bir rivayete göre eline mal geçer.
Kirmani'ye göre ellerinin tozunu silen, fakir düşer. Bir rivayette ise yorum şöyle; rüya sahibi tevbekar olur. Bir şeyin üzerinde toz görmek; mala delalettir. Rüzgarın göz gözü görmeyecek derecede toz kaldırması, üzüntüye işaret eder.