Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Tek Gözlü Olmak görmek

Diyanet: Bir kimsenin rüyasında tek gözlü olduğunu görmesi; o kimsenin malının veya dininin yarısının gideceğine, bu kişinin kalan ömrü içinde Allah'a tövbe etmesi lazım geldiğine delaletle tabir olunur.


Nablusi: Bir kimse rüyada tek gözlü olduğunu görse, o kimsenin malının veya dininin yarısı noksanlaşır veya dininin yarısı noksanlaşır veya dininin yarısı gitmiş olduğu halde o kimse büyük bir günaha girer. Bu durumda o kimsenin ömrünün ikinci yarısında Allah (C.C.)'dan korkması ve tevbe etmesi 'azimdir.
Bazı tabirciler, o kimse yalnız bir taraftan bir menfaatin meydana gelmesini bekler ve ona kavuşmasını arzu eder, dediler. Bazı tabirciler de o kimsenin eğer bir erkek kardeşi veya çocuğu varsa ölür, dediler.
Durumu bilinmeyen bir kimse rüyada tek gözlü olsa, o kimsenin doğru şahitlik yapan mümin bir şahıs olduğuna delalet eder. Eğer kendisi fakirse dininin yarısı gider veya onu ölüme yaklaştıracak bir sıkıntı veya hastalığa yakalanır. Bazen de o insanın kendisine veya ellerinin yahut dudaklarının birisine veya hanımına, kız kardeşine ya da ortağına bir bela ve bir keder erişir yahut elindeki nimeti gider.