Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Pire görmek

Genel Bilinen: İnsanları her vesileyle kınamayı meslek edilen, zayıf ve miskin kimseye, zayıf düşmanlara ya da Allah'ın ,c.c.- askerlerine; Pire ısırması, düşük yaratılışlı kimselerden gelecek üzüntü ve kedere ya da eline mal geçmesine, Pire bulmak elinize mal geçmesinne, Pire kanı, rezil kimselerden gelecek mala delalet eder.


Diyanet: Rüyada pire görülmesi İbn-i Sîrîn'in yorumuna göre: Rüyada pire görülmesi zayıf bir düşmana işaret eder. Bir kimsenin rüyasında üzerinde birçok pire toplanarak her yerini ısırdıklarını görmesi; o kimsenin halkın diline düşeceğine ve bundan da büyük ölçüde zarar göreceğine delaletle tabir olunur. Ebu Saîd el-Vâiz'in yorumuna göre: Rüyanızda kendinizi bir pire ısırdığını görmeniz; sizin para kazanacağınıza, rüyanızda bir pire öldürdüğünüzü görmeniz; ahlaksız ve namussuz bir adamın şerrinden kurtulacağınıza yorumlanır.


Nablusi: Rüyada pire görmek çok taan edici, zayıf ve miskin bir kimseye delalet eder. Pireler, Allah Taala'nın askerleridir. Rüyada pirelerin ısırdığını gören kimseye terbiyesiz kimseler tarafından üzüntü ve tehdit erişir. Bazı tabirciler de, pire ısıran kimseye mal isabet eder demişlerdir. Kan çıkması da böyledir. Pireler, zayıf düşmanlardır. Pirelerin kanı, terbiyesiz ve rezil kimseler tarafından gelecek mala delalet eder.


Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin'e göre bu rüya, zayıf bir düşmanla tabir olunur. Üzerinde birçok pireler gören, zarara uğrar.
Ebu Said'ül Vaaz'a göre pire; hain, alçak, kötü sözlü bir adama işaret eder. Bir pirenin ısırdığını gören, mal kazanır. Yatağında veya elbisesinde birçok pireler görenin, karısı yahutta ailesinden başka biri aşağılık bir adamla münasebette bulunur. Pire öldüren, böyle bir adamın şerrinden kurtulur.