Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Ölçek görmek

Genel Bilinen: Herhangi bir ölçü birimini görmek sır saklamaya, üzüntü ve kederden kurtulmaya, Hububat ölçü birimi olan kileyi görmek zevceye, hidayete, lim ve rızka, Ölçek yapan kimseyi görmek müsrif fakat adaletli kimseye delalet eder.( Ayrıca bakınız: Ölçmek, Terazi.)


Molla Cami: Rüyada ölçek görmek, kedere veya ondan kurtulmaya veya buğday v.s. gibi ölçekle ölçülen şeylere, sırları gizli tutan kimseye işarettir.Rüyada kile görmek, hidayete, ilme, zevceye, rızka ve Yusuf (A.S.) kardeşiyle olan meşhur kıssasına binaen keder, sıkıntı ve ihtiyaca işarettir.Rüyada görülen ölçek, zayiat, suçlama, şer veya sıkıntılı geçecek bir seneye işarettir.


Nablusi: Rüyada ölçek görmek, keder veya ondan kurtulmaya, yahut buğday v.s. gibi ölçekle ölçülen şeylere delalet eder. Ölçek, sırlan gizli tutan kimseye delalet eder.
Rüyada kile görmek, hidayete, ilme, zevceye, rızka ve Yusuf (A. S.) kardeşiyle olan meşhur kıssasına binaen keder, sıkıntı ve ihtiyaca delalet eder.
Rüyada görülen ölçek, zayiat, suçlama, şer veya sıkıntılı geçecek bir seneye delalet eder.
Rüyada ölçek görmek, sultan veya hakimdir. Bundan dolayı rüyada kendisine ölçek verildiğini gören kimsenin, işi karara bağlanır. Kendisini ölçek veya terazi içinde görse, tabir yine böyledir.
Bir kimsenin rüyada insanların noksan tarttıklarım görmesi, hakimin hak ve hakikattan dönmesine delalet eder.


Seyyid Süleyman: Bu rüya, düzene, adalet ve insafa işarettir. Ölçeğinin kırıldığını, kaybolduğunu veya yandığını görenin malı helak olur. Ehil biri ölçekle bir şey ölçerse, hakim olur. Ehil değilse, mahkemeyle uğraşır. Kirmani'ye göre, kileyle bir şey ölçtüğünü gören, işlerinde dürüst olur.