Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Nafaka görmek

Genel Bilinen: Kendi rızası ile yakınlarına nafaka verdiğini görmek maddi durumun iliyiğine, çoluk çocuğunu korumaya, elden çıkan şeyleri yeniden kazanmaya; İstemeyerek nafaka verdiğini görmek ecelin yaklaşmasına; Nafakada aşırı cömert devarandığını görmek nifak ve bozzgunculuğa delalet eder.


Molla Cami: Rüyada bir kimsenin mahremlerine nafaka vermesi veya onları bol bir şekilde geçindirmek, o kimsenin mali durumunun iyi olduğuna, çocuklarını korumasına ve: "(Hayır için) ne harcarsanız o, bunun ardından (daha iyisini) lütefeder. O rızıklandıranların hayırlısıdır." ayet mealine göre önceden, mal, çocuk gibi gelinden çıkmış ve gitmiş olan şeyin yeniden yerine gelmesine işarettir. Rüyada malının zorla sarf ve intak edildiğini gören kimsenin, ecelinin yaklaştırma işarettir. Nafaka genişlik ve bolluk göstermek, nifaka işarettir.


Ruyalarda.net: Bir kimsenin rüyasında başka birisine kanuni bir nafaka ödediğini veya bir başkasından kanuni bir nafaka aldığını görmesi, o kimsenin hiç bir zaman uyum sağlayamadığı eşiyle kavgalı bulunduğuna ve bu nedenle de daima üzüntülü bir hayat yaşadığına işaret eder. Bir kadının rüyasında kocasından ayrılarak nafaka aldığını görmesi; o kadının evlilik hayatının devamlı surette geçimsizlik içinde geçeceğine ve tam mânâsiyle mes'ud olamayacağına işaretle tabir olunur.


Nablusi: Rüyada bir kimsenin mahremlerine nafaka vermesi veya onları bol bir şekilde geçindirmek, o kimsenin malî durumunun iyi olduğuna, çocuklarını korumasına ve: «(Hayır için) ne harcarsanız o, bunun ardından (daha iyisini) lütfeder. O rızıklandıranların hayırlısıdır.» (*) mealindeki ayet işaretinçe önceden, mal, çocuk gibi elinden çıkmış ve gitmiş olan şeyin yerine geçmesine delalet eder.
Rüyada malının zorla sarf ve infak edildiğini gören kimsenin, ecelinin yakınlığına delalet eder. Bazan da nafakada genişlik ve bolluk göstermek, nifaka delalet eder.
(*) Sure-i Sebe, ayet 39.


Guncel: Rüyada nafaka ödediğini görmek, şu an yaşadığınız şeylerin geçmişte yaptığınız hataların ve eylemlerin sonucu olduğuna işaret eder.