Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Mezun Olmak Görmek

Rüyada mezun olmak diyanet yorumuna göre; hayat boyu verilen mücadelenin, uzun vadede kişiye meyvesini vereceğine işaret etmektedir. Bu rüyanın tabiri hemen hemen herkes için olumlu ve güzel haberler vermektedir. Bir kişinin rüyasında mezun olduğunu görmesi genel itibariyle iş yaşamında kazanılacak zaferlere ve elde edilecek yeni makamlara işaret eder. Rüyaların içinde yer alan bazı işaretlere göre rüyanın taşıdığı anlamlarda farklılık gösterebilir. Bu nedenle kişinin rüyasında mezun olduğunu görmesi, rüyanın tüm detayları incelenerek yorumlanmalıdır.

Rüyada Üniversiteden Mezun Olduğunu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyasında üniversiteden mezun olduğunu görmenin birçok farklı yorumu yapılmaktadır. Rüyanın genel olarak taşıdığı anlamlar benzer olsa da rüyayı gören kişiler nezdinde yorumlar değişebilir. Eğer bir öğrenci kendini rüyasında üniversiteden mezun olduğunu görüyorsa;

 • Çalışma hayatına erken atılacağına ve
 • Akademik anlamda başarılı olacağına işaret etmektedir.

Öğrenci olmayan kişiler eğer rüyada üniversiteden mezun olmak ile ilgili bir rüya görüyorsa rüyanın anlamı da farklılık göstermektedir. Bu kişilerin rüyası ise;

 • Aile hayatında yaşanacak birliktelikleri ve
 • Yeni iş fırsatlarına yorumlanmaktadır.

Bilindiği üzere üniversite, eğitim hayatının son ve en önemli basamağıdır. Rüyada bu derece güçlü bir sembolün görülmesi de, özellikle yapılacak kariyere ve iş hayatında yaşanacak gelişmelere işaret etmektedir.

Rüyada Arkadaşının Mezun Olduğunu Görmek Neye İşaret Eder?

İmam Cafer-i Sadık (r.a)’a göre; bir kimsenin rüyasında ilim hayatının sonlandığını ve bu durumu kutladığını görmesi, kişinin hayırlı ilim sahiplerinden olacağına işaret ettiği rivayet edilmektedir. Bu tabirden yola çıkarak, rüyada arkadaşının mezun olduğunu görmek, rüyada görülen kişi için müjdeler taşımaktadır. Bu rüya sahiplerinin kendileri için değil rüyada gördükleri kişiler için hayır ve bereket vardır. Rüyasında arkadaşının mezun olduğunu görmenin taşıdığı anlamlar ise;

 • Rüyada görülen kişinin, sağlıklı bir ömür süreceğine
 • Kariyerinde hızlı yükselişler yaşayacağına
 • Hayır sahibi olacağına ve
 • Makamının artacağına

İşaret eder. Bu rüyayı gören kişiler hayırlı haberi ulaştıracağı için hayır ve sevap kazanırlar. Ancak kendileri için bir tabir bulunmamaktadır.

Rüyada Liseden Mezun Olmak Ne Demektir?

Kişinin rüyasında liseden mezun olduğunu görmesi, olumlu tabirlere sahip olduğu gibi içinde olumsuz yorumlarda taşıyabilmektedir. Bu rüyanın verdiği olumlu haberler; maddi anlamda başarılı olacağı ve saygın kimselerden olacağı şeklindedir. Bunun yanı sıra rüyada liseden mezun olmak hakkında yapılan olumsuz yorumlar; rüya sahiplerinin, büyük bir hevesle alacağı bazı kararların sonuçlarının olumsuz olacağına ve elde edecekleri bazı başarıların, ağır bedelleri olacağına işaret etmektedir. İmam Nablusi (r.a)’ye göre; rüyalar eğer olumlu ve olumsuz anlamlar taşıyorsa, bu rüyaların olumlu tabirlerini benimsemek ve rüyayı hayra yormak gerekmektedir. Bu nedenle rüyaların olumsuz yorumlarından önce hayırlı yorumlarına yönelmeniz tavsiye edilir.

Rüyada Kızının Mezun Olduğunu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada bir kimsenin kendi kızını görmesi birçok açıdan hayır demektedir. Rüyada kız çoğu görmek;

 • Dünya yaşamında berekete
 • Güzelliğe ve
 • Hasta kişiler için şifaya

İşaret etmektedir. Bununla birlikte rüyada kızının mezun olduğunu görmek, hem anne hem de babalar için benzer anlamlar taşımaktadır. Bu anlamlar genel itibariyle size değil kızınıza müjdeler vermektedir. Ancak onun elde edeceği başarılarda sizin saygınlığını arttıracaktır. Rüyada kızının mezun olduğunu gören kişilerin, sağlık alanında elde edecekleri başarıya ve özellikle bilim alanında büyük başarılara işaret etmektedir.

Rüyada Birinin Mezun Olduğunu Görmek Neye İşaret Eder?

Rüyada başka birinin mezun olduğunu görmek, rüyanın detaylarına ve taşıdığı işaretlere göre değişiklik göstermektedir. Eğer kişi tanımadığı birinin rüyasında mezun olduğunu görüyorsa; bu rüya o kişinin kendi için tabir edilmektedir. Bu tabirler de genellikle; iş yaşamında elde edilecek önemli başarılara ve şöhrete işaret eder. Ancak eğer bir kişi rüyasında tanıdığı birinin mezun olduğunu görüyorsa o zaman rüyanın anlamı o kişiye doğru şekillenmektedir. Rüyada birinin mezun olduğunu görmek, gördüğü kişi için;

 • Emeklerinin karşılığını alacağına
 • Birçok kişi tarafından sevileceğine ve
 • Erken bir zamanda evliliğe

İşaret etmektedir. Bu rüyanın evliliğe dair olan yorumu eğer gerçekleşirse, sizin bu evlilikte yardımınız olacağı ve bu vesileyle sevap kazanacağınıza yorumlanır.

Rüyada Mezuniyet Fotoğrafı Çektirmek Ne Demektir?

Rüyada mezuniyet fotoğrafı çektirmek ya da çektirdiğini görmek, rüya sahiplerinin geçmişte yaşadıkları pişmanlıkların bu dönemde rahatsız edici bir hal alacağına ve geçmişe çok fazla özlem duyacağına yorumlanmaktadır. Bu rüya aynı zamanda samimiyetsiz ilişkilerin başlangıcına ve de depresyona işaret eder. Bu rüyayı gören kişilerin dikkatli olması ve geçmişte yaşanan acılara saplanıp kalmaması önerilmektedir. Aksi takdirde kederli bir dönem başlayabilir.

Rüyada Mezuniyet Cübbesi Giymek Ne Anlama Gelir?

Cabir-ül Magribi (r.a)’ye göre; mümin kimselerin rüyasında cübbe giymeleri, sahip oldukları ilim yüzünden zarar göreceklerine ve haksızlığa uğrayacaklarına tabir edilmektedir. Rüyada cübbe giymek genellikle ilmi anlamda yapılacak bir savaşa, savunulacak fikirlere işaret etmektedir. Rüyada mezuniyet cübbesi giymek bu tabirle uygun bir şekilde yorumlanmaktadır. Kişinin bilgisi ve azmiyle elde ettiği bir başarıda, suçlanacağına ve beklediği takdiri alamayacağına işaret edilir. Bu rüyayı gören kişilerin yeise kapılmayarak, çalışmaya devam etmeleri ve haklı oldukları davada ilerlemeleri onları hemen olmasa bile belirli bir süre sonra zafere ulaştıracaktır.

Rüyada Mezuniyet Kepi Görmek Ne Demektir?

Rüyada mezuniyet kepi görmek, rüyanın görülüş biçimine göre anlam farklılığı taşımaktadır. Eğer rüyasında mezuniyet kepini havaya fırlattığını görüyorsa, bu kişilerin oldukça büyük bir fırsatı kaçıracaklarına ve uzun bir süre hayatlarında durgunluk yaşayacaklarına işaret etmektedir. Ancak mezuniyet kepi ya da şapkası takılıyor ve kafadan çıkartılmıyorsa, o zaman bu rüya hayırlara işaret eder. Mezuniyet kepinin rüyada sabit kalması demek, rüya sahiplerinin takdir edileceği ve akademik başarılar elde edeceğine yorumlanmaktadır.  

Rüyada Mezuniyet Töreni Görmek Neye İşaret Eder?

Rüyalarda topluluk ya da törenler görmek, kişinin saygınlık ve şöhret kazanacağına tabir edilmektedir. Özellikle mezuniyet törenine katılmak ya da rüyada mezuniyet töreni görmek, kazanılacak büyük bir saygınlığa işaret etmektedir. Ancak bu rüyada dikkat edilmesi gereken en önemli kısım, kişinin elde edeceği bu saygınlık yüzünden birçok kıskançlığa ve fitneye de maruz kalacağıdır. Bu nedenle zafer sarhoşluğu ile kalp kırmamaya ve bencil davranmamaya özen göstermelisiniz.

Rüyada Mezuniyet Balosu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada mezuniyet balosu görmek, rüya sahipleri için beklenenden biraz daha farklı anlamlar taşımaktadır. Rüyada mezuniyet balosu görmek;

 • Rüya sahibinin, yeni ortamlara davet edileceğine
 • Akraba ve yakın çevresiyle birlikte zaman geçireceğine
 • Hesapta olmayan bir kişiyle tanışacağına

İşaret etmektedir. Rüyanın bu anlamları dışında taşıdığı başka bir anlamı da, herhangi bir topluluk önünde konuşacağına ve onları yönlendireceğine işaret etmektedir. İmam Nablusi (r.a)’ye göre; rüyasında topluluk ya da bir yemek daveti gören kimselerin, halk arasında bilinip, itibar göreceğine delalet eder. Dini kaynaklarda aktarılan bu tabirle oldukça benzerlik gösteren bu rüya sizin birçok hayır ve bereketi içinde barındırmaktadır. Ancak bu rüyada da dikkatli olmak ve aceleci davranmamak büyük önem taşımaktadır.