Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Lut (a.s.) görmek

Genel Bilinen: Lut Aleyhisselamı görmek eşinden, kavim ve kabilesinden dolayı üzüntü ve sıkıntı çekmeye; düşmana galip gelmeye, Lutiliğin yaygın olduğu bir yerde Lut aleyhisselamı görmek ilahi gazap ve musibete delalet eder.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında Lût peygamberi görmesi; o kimsenin evlilik hayatında beklediği neticeleri alamayacağına ve hanımından da çok çekeceğine delalet eder. Bir kadının rüyasında Lût peygamberin hanımını görmesi; o kadının kocasına itaat etmeyeceğine ve kocasının durumunu bozmaya çalışacağına delalet eder. Bir yoruma göre de o kadının helak olacağına yorumlanır.


Nablusi: Rüyada Hz. Lut (A.S.)'ı görmek, kabilesi ve hanımı tarafından çekilecek sıkıntılara, üzüntü, ve kedere delalet eder. Bazan Lut (A.S.) 'ı görmek rüya sahibinin, düşmanına galip gelmesine ve düşmanın Allah (C.C.)'in gazabına uğradığını görmesine delalet eder. Lut (A.S.)'ı görmek —eğer insanlar Lut kavminin çirkin fiillerini işliyorlarsa — mahv ve helak olmaya ve yere batmaya delalet eder.
Rüyada Lut (A.S.)'ın hanımını gören kadın, kocasına itaat etmez ve kocasının durumunu bozmaya çalışır. Bazan da o kadın helak olur. Eğer bütün insanlar, Lut (A.S.)'ın hanımını görseler, o havalide kadınlar hakkında fesad çıkar.
Bir kimsenin rüyada Lut (A.S.)'ı görmesi, o kimsenin Lut (A. S.)'ın kavminin amelini yaptığmdan onunla korkutulduğuna ve onun hanımının fasık olmasiyle kendisine hayır gelmeyeceğine delalet eder.


Seyyid Süleyman: Rüyasında Lut (A.S.)ı gören; günahkar ve hayırsız bir kadınla evlenir yahut bir mekandan diğerine gider. İşleri kolaylaşır. Akıbeti hayırlı olur.