Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Lohusalık görmek

Genel Bilinen: Kadının kendini loğusa halinde görmesi hastalığa, loğusadan kalktığını görmek afiyet ve sıhhate, Loğusalık iyi ve hayırlı işlere, sevinç ve mutluluğa delalet eder.


Diyanet: Rüyada lohusa görülmesi; rüyanın görüldüğü evde hastalık olacağına ve hastanın da kaderinin oldukça karışık olacağına yorumlanır. Rüyada lohusa görülmesi erkekler için iyi bir müjdeye, hanımlar için ise geçici bir hastalığa yorumlanır. Kirmânî'nin yorumuna göre: Bir erkeğin rüyasında kendisinden doğum kanı geldiğini görmesi; o kimsenin bir iş başına geçeceğin kadının rüyasında lohusalıktan kurtulamadığını görmesi; o kadın ' k rüyası hayırlı değildir. Bir yoruma göre o kadının öleceğine, diğer rivayete göre de o kadının hasta olacağına ve birtakım sıkıntılara maruz kalacağına yorumlanır.


Seyyid Süleyman: Rüyada doğum sonrasına ait kanı görmek; hastalıktır. Bazıları ise lohusalık rüyasını, üzüntüden kurtulmakla yorumlanır. Erkeğin kendinde nifas kanı görmesi, bir işin başına geçeceğine işarettir.
Bir kadının, lohusalık sebebiyle hastalanıp kurtulama-dığını görmesi; ya hastalıkla yahutta ölümle yorumlanır. İhtiyar kadın ve küçük bir kızın aynı rüyayı görmeleri, hayz gibi tabir olunur.