Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Kubbe görmek

Genel Bilinen: Kadın ile tabir edilir: Kubbe yapmak yahut satınlmak evlenmeye, Kubbeyi yıkmak hasta olan kadının vefatına, hasta değilse eşinin onu boşamasına, Kubbe bazen memuriyete, Kubbe yahut kümbet altına girmek kari yüce ve iktidar sahibi birine yakın olmaya yahuut yüce makamlara, Yeşil ve görkemli kubbeler çok hayırlı işlere ve şehadet maktamına, Kubbe bazen alim yahut üst düzey bir yöneticiye, kavmin ileri gelenlerine delalet eder.


Molla Cami: Rüyada kubbe görmek kadına işarettir. Bundan dolayı bir kimse rüyada bir kubbe yapsa o kimse evlenir. Hanımı hasta olan bir kimse, rüyada bir kubbe yıksa hanımı ölür. Eğerhanımı sıhhatli ise onu boşar. Kubbe ona giren veya malik olan kimse için memuriyettir. Bir kimse rüyada bir takım kubbe ve künbetter görse veya yapsa o kimsenin kadir ve sanının yükselmesine veya kendisinin iktidarlı bir zatailtihak etmesine işarettir. Bir kimse rüyada kubbe ile beraber üzerinde bir kuş görse, o kimsenin makam ve mertebesinin yüksek olmasına işarettir. Bir kimse rüyada yerle gök arasında yeşil kubbelerden bir takım binalar olduğunu görse, o kimsenin hareketleri iyi olur ve şehit olarak ölür. Ev içinde görülen kubbe kadındır. Veya hanımı tarafından erişilecek bir mertebedir.


Nablusi: Rüyada kubbe görmek kadına delalet eder. Bundan dolayı bir kimse rüyada bir kubbe yapsa veya satın alsa o kimse evlenir. Yahut bir cariye satın alır.
Hanımı hasta olan bir kimse, rüyada bir kubbe yıksa hanımı ölür. Eğer hanımı sıhhatta- ise onu boşar.
Kubbe ona giren veya malik olan kimse için memuriyettir.
Bir kimse rüyada bir takım kubbe ve künbetler görse veya yapsa o kimsenin kadir ve şanının yükselmesine veya kendisinin iktidarlı bir zata iltihak etmesine delalet eder.
Bir kimse rüyada kubbe ile beraber üzerinde bir kuş görse, o kimsenin makam ve mertebesinin yüksek olmasına delalet eder. Bulut üzerine bir kubbe yaptığını gören kimse, zevceye, kuvvet ve kudrete nail olur.
Bir kimse rüyada yerle gök arasında yeşil kubbelerden bir takım binaları olduğunu görse, o kimsenin hareketleri iyi olur ve şehid olarak ölür. Otağı sultanla tabir edilir.
Rüyada üzerine otağı kurulduğunu gören kimse, yakında heybetli bir saltanata, izzet ve şerefe erişir. Ev içinde görülen kubbe kadındır. Veya hanımı tarafından erişilecek bir mertebedir. Rüyasının tabiri için bana bir adam gelip:
— Geçen gece rüyada yapılmış bir kubbe gördüm ve dört adam o kubbeyi yıkmak istiyorlardı ve yıktılar, dediğinde;
— Dört unsurundan bazısının bazısı üzerine galip gelmesi ve tabiatının değişmesinden dolayı alimlerden birisinin öleceğine delalet eder, dedim.
Bir gün sonra Şam alimlerinden birisi öldü. Allah (C.C.) rahmet etsin.


Seyyid Süleyman: Rüyada kubbe görmek; büyük mevkiyle tabir olunur. Bir kubbeyi başının üzerinde götürdüğünü gören ehilse; en yüksek makamlara gelir. Ehil değilse de, büyük hayır ve itibardır. Kubbenin üzerine çıkan, büyük bir zata tesir eder. Kubbeden düşen, makamını kaybeder.