Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Keser görmek

Genel Bilinen: Mevcut durum üzere hayatını sürdürmeye, aile bireylerinden görülecek yardım ve iyiliğe, zabıta memuruna; hep kendi çıkarını düşünen kimseye ya da sözünden zarar görülen şerli bir kadına delalet eder.


Molla Cami: Rüyada keser görmek, bulunduğu hal üzerine devam etmesine. Bazen keser, geçime, hizmetçi, çocuk ve hanımdan görülecek rızık ve faydalara işarettir. Keser, doğru harekette bulunmayan adamlan terbiye ve ıslah eden zabıta memuruna işarettir. Bazı tabirciler keser, malı kendi taratma çekmeye ihtiraslı bir kimseye, bazıları da, uzun dilli ve yaramaz söz söyleyen şerli bir kadına işarettir, dediler. Bazen de keser görünmeyen bir kimsenin görünmesine işarettir.


Nablusi: Rüyada keser görmek, bulunduğu hal üzerine devam etmesine. Bazen keser, geçime, köle, hizmetçi, çocuk ve hanımdan görülecek rızık ve faydalara delalet eder.
Keser, doğru harekette bulunmayan adamları terbiye ve islah eden zabıta memuruna delalet eder. Bazen de keser, sahibinin, hizmetçisinin ve kölesinin ağzma delalet eder.
Bazı tabirciler keser, malı kendi tarafına çekmeye ihtiraslı bir kimseye, bazıları da, uzun dilli ve yaramaz söz söyleyen şerli bir bir kadına delalet eder, dediler.
Bazan da keser ismiyle tefe'ül edildiğinden görünmeyen bir kimsenin görünmesine delalet eder.


Seyyid Süleyman: Bu rüya; söylenmedikçe bir şey yapmayan, emredildiği takdirde iyi işler gören hizmetkarlarla tabir olunur.
Keserle eğri bir ağacı düzelten; karşısındaki kimseyi hayra sevkeder, kötü yoldan uzaklaştırır.
Ebu Said'ül Vaaz demiştir ki: Keser; halkı cezbeden, onları etkileyen bir adamla tabir olunur. Fakat, başka bir rivayete göre; ahlaksız, dili uzun, geçimsiz zevceyle yorumlanır.