Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Kar Üstünde Yürümek Görmek

Rüyada kar görmek birçok açıdan rüya sahipleri için; temizlik ve iman saadeti olarak yorumlanmaktadır. Ancak rüyada karla birlikte farklı eylemlerin yapılması, rüya tabirini birçok açıdan değiştirir. İmam Cafer-i Sadık (r.a)’a göre; bir kişi rüyasında karın üzerinde yürüdüğünü görüyorsa, o kişinin akıbeti hayırdır ve bu rüyayı gören kişiler için manevi anlamda birçok kazançlar vardır. Kar üstünde yürümek genel itibariyle, rüya sahibi için temizlik, saflık, günahlardan arınma ve kişinin manevi derecesinin artacağına yorumlanmaktadır.

Rüyada Çıplak Ayak Karda Yürümek Ne Anlama Gelir

Rüyada ayakkabı, terlik ya da herhangi bir araç olmadan yürüdüğünü görmek hayırlı ancak bir açıdan tehlikeli bir tabire sahiptir. Rüyada yalın ayak karda yürümek hakkında yapılan yorumlar;

 • Çekilen zahmetlerin, rahmete dönüşeceğine
 • Karşılıksız yaptığını iyiliklerin, yeni fırsatlara vesile olacağına
 • Kazancınızın bollaşacağı

Şeklindedir. Rüyada çıplak ayak karın üzerinde yürüdüğünü gören kişiler için yapılan bu olumlu yorumlara ek olarak birde kişi için tehlikeli olabilecek bazı yorumlar yapılmaktadır. Bu yorumlar;

 • Rüya sahibinin, kandırılacağına
 • Zorlu bir döneme gireceğine
 • Evini ya da arabasını satacağına

İşaret etmektedir. Rüya hakkında yapılan bu tehlikeli tabirler düşükte olsa gerçekleşme olasılığı olan tabirlerdir. Ancak bu rüya hakkında olumlu yorumların etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Rüyada Buzlu ve Karlı Bir Yolda Yürümek Neye işaret Eder?

Rüyada karlı buzlu yolda yürümek, rüya sahipleri için uyarıcı niteliği ağır basan bir rüyadır. Özellikle bu rüyada kişinin buzlu olduğunu hissettiği bir yolda yürüdüğünü görmesi, kişinin ihanete uğrayacağına tabir edilmektedir. İmam Cafer-i sadık (r.a)’a göre; buzlu ve karlı bir yolda yürüyen kimselerin, hanesinden gelecek bir zarar rivayet edilmektedir. Bu rüya sahiplerinin özellikle yakın çevresinden, varsa eşinden ya da sevgilisinden gelecek bir zarara karşı hazırlıklı olması tavsiye edilmektedir. Bu rüyada buzlu olarak görülen yol, birlikte harekete geçilen ve inanılan bir işte güvendiğiniz kişilerin sizi yarı yolda bırakarak sizi zor duruma sokacağı da düşünülmektedir.

Rüyada Karda Terlikle Yürümek Ne Demektir?

İbn-i Sirin (r.a)’in tabirine göre; rüyada karda yürümek, ulaşılacak hedefin bereketli olacağına ve kişiye fayda sağlayacağına yorumlanmıştır. İbn – i Sirin Hz. tarafından yapılan bu tabirin bir benzeri de rüyada karda terlikle yürümek hakkında yapılabilmektedir. Bu rüya sahipleri için;

 • Uzun sürecek bir mücadelenin hayırla sonuçlanacağına
 • Güçlü bir kişi tarafından destek göreceğine
 • Bir aracı yardımıyla önemli kişilerle tanışacağına
 • Zorlu bir süreci kolayca geride bırakacağı

Yorumları yapılmaktadır. Bu rüyada terlikle karda yürümenin temsil ettiği en önemli şey, kişinin birçok insanla kuracağı bağlantıları işaret etmektedir. Her açıdan bu rüyayı gören kişiler için bir hayır ve eğer sabır gösterirlerse de bir saadet vardır.

Rüyada Kar Yağarken Yürüdüğünü Görmek Ne Anlama Gelir?

Yağan kar eğer bembeyaz ve iriyse bu rüya birçok hayrı temsil etmektedir. Ancak rüyada tipi şeklinde kar yağdığını görmek ilk tabire göre biraz daha olumsuz tabirlere sahiptir. Rüyada kar yağarken yürümek, sahip olunan birçok eşyanın kıymetlenmesi ve onlardan bir şekilde gelir elde etmeyi işaret etmektedir. Yapılan bu yorumun aksine eğer kişi rüyasında tipi şeklinde yağan bir karda yürüdüğünü görüyorsa;

 • Önemli bir hastalığın başlangıcına
 • Kısa süreli yaralanmalara
 • Beklemediği kişilerden gelecek zararlara
 • Çalışma azminin kaybolacağına

İşaret etmektedir. Bu rüyada karda yürümenin anlamından ziyade, yürürken yağar karın biçimine göre tabirler yapılmaktadır. Bu nedenle bu rüyanın doğru ve sağlık bir biçimde tabir edilebilmesi için her ayrıntıya dikkat etmek ve kapsamlı bir yorum yapmak gerekmektedir.

Rüyada Çamurlu ve Sulu Karda Yürümek Ne Demektir?

Kar görmek rüyada hayırlara ve imana işaret eder. Fakat rüyada sulu karda yürümek, sahte samimiyetler kurulacağına ve rüya sahibinin bazı kötü dedikodulara maruz kalacağına işaret etmektedir. Rüyada çamurlu ve sulu karda yürümek, uzun süredir üzerinde çalışılan ve emek sarf edilen bir işin bozulacağı anlamını da taşıyor olabilir. İmam Nablusi (r.a)’ye göre; ıslak ve çamurlu yollar kişinin düşeceği maddi sıkıntılara ve itibarının kaybolacağına işaret etmektedir. İmam Nablusi Hz. bu tabir doğrultusunda rüya sahipleri için bolca ibadeti ve Allah’a hamt etmeyi tavsiye buyurmuşlardır.

 Rüyada Karda Yürürken Düşmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada karda yürürken düşmek, büyük bir ihaneti ve size kurulacak komployu işaret etmektedir. Yapılan en genel tabir bu şekilde olsa bile yine olumsuz bazı önemli tabirlere de sahiptir. Rüyada karda yürürken düşmek;

 • İşlerinin ve ortaklıklarının bozulacağına
 • Manevi sıkıntıların artacağına
 • Düşmanların tuzaklarına ve
 • Kaybedilecek büyük bir paraya

İşaret etmektedir. Bunun yanı sıra rüyada karda yürürken düşmek, kişinin iman şartlarını yerine getiremeyip, haram işlemekten kaçınmadığının işaretini de vermektedir. Hem maddi olarak hem de manevi olarak bu rüya kayıpları işaret etmektedir.

Rüyada Karanlıkta Karda Yürümek Neye İşaret Eder?

Karanlık ve karlı bir ortamda yürüdüğünü görmenin, rüya sahiplerinin kazançlarına haram karıştıracakları şeklinde yorumlanmaktadır. Bu tabire göre kişi maddi anlamda kazanç elde etmiş gibi görünse bile ahret hayatında ve kabirde azap çekeceği düşünülmektedir. Rüyada karanlıkta karda yürümek kişinin imanlı olduğuna ancak iman gereklerini yani farzlarını yerine getirmediğini işaret etmektedir. Bu rüya sahipleri için birçok hayır ve müjde vardır fakat bunlar karanlıkla yani haramla örtüldüğü için kişi ne ahrette ne de dünyada bu nimetlerden yararlanamayacaktır.

Rüyada Tertemiz Karda Yürümek Ne Anlama Gelir?

Temiz kar görmek her zaman için hayır, bolluk ve iman demektir. Rüyada temiz karda yürümek bu nedenle birçok hayra ve beklenmedik başarılara işaret etmektedir.

Cabir-Ül Magribi (r.a)’ye göre; rüyada tertemiz kar görmek, kişinin özellikle ahrette elde edeceği nimetlere delalet eder. Bu rüya her açıdan sizin için hayır demektir.

Rüyada Karda Koştuğunu Görmek Ne Demektir?

Kısa sürede kazanılacak başarılara aynı zamanda da bu başarıların yine kısa süreceğine işaret etmektedir. Rüyada karda koştuğunu görmek, rüya sahibinin;

 • Fark edemediği birçok fırsatı teptiğine
 • Elindekilerle yetinmediğine
 • Kısa yoldan başarılı olacağına
 • Hızlı bir şekilde maddi kayıp yaşayacağına

İşaret etmektedir. Bu rüyanın tabiri hem hayırlı hem de olumsuzdur. Bu rüya görüldükten sonra kişinin temkinli olması ve kazanacağı sahte zaferlere aldanmaması gerekmektedir. Eğer kişi fırsatları değerlendirir ve çalışma azmini kaybetmezse birçok hayır ve bereket rüya sahibine ihsan edilir.

 Rüyada Karda İz Bırakarak Yürümek Neye İşaret Eder?

Bir kimsenin bu rüyayı görmesi genellikle rüya sahibinin, sonraki kuşaklara bırakacağı bir mirası temsil etmektedir. Rüyada karda iz bırakarak yürümek kişinin maddi ve manevi miras bırakacağına yorumlanır. Manevi miras olarak kastedilen ise; kişinin imanlı, çevresine faydalı ve hayırlı evlatlar yetiştirip, onlardan gelecek birçok hayırla ahrette huzurlu olacağına rivayet edilir. Dini birçok kaynakta bu rüyanın tabiri hayırlı evlatlara tabir olunmaktadır. Mal varlığı olan, zengin kişiler içinde maddi anlamda miras bırakacakları müjdelenmektedir.