Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada İşemek Görmek

Rüyada çişini yapmak güzel ve hayırlı bir rüya olarak kabul edilir. Zenginlik, saadet ve sevinç rüyayla alakalı belirtilen başlıca noktalar olurken; keder, sıkıntı ve üzüntünün geride kalması bakımından da oldukça güzel bir rüyadır. İyiye ve hayra işaret eden bu rüyada rüya sahibinin manevi ferahlık sağlayarak üzerindeki yüklerin tamamını attığı da kolaylıkla ifade edilmektedir.

Rüyada Kişinin Kendisinin İşediğini Görmek

Rüyada kendisini işerken görmek pek hayırlı bir rüya olarak tabir edilmemekle birlikte rüya sahibinin zarara uğrayacağına delalettir. Bu zarar maddi olabileceği gibi manevi bir zarar da olabilirken, alınacak yanlış kararların ardından yaşanması muhtemel zor günlerin habercisi niteliğinde de olabilir. İbn-i Sirin (r.a) tabirine göre rüyada kendisini işerken gören kişi son dönemde aldığı önemli kararların derin bir muhasebesini yapmalı, çözüm odaklı olmaya çalışmalı, özellikle maddi konularda atacağı adımları iyi hesaplamalıdır.

Rüyada Tuvalete İşediğini Görmek

Rüyada tuvalete küçük abdestini yapmak üzüntü ve kederden kurtulma anlamında değerlendirilen güzel bir rüyadır. Rüyada tuvalete işediğini görmek ile alakalı İmamı Nablusi (r.a) yorumunda kederlerin kişinin üzerinden akıp gitmesiyle birlikte güneşli günlerin geleceği, kişinin büyük bir manevi ferahlık yaşayacağı ve gelecek günlerin büyük iyiliklere gebe olduğundan söz edilirken, bu rüyayı müjdeli ve hayırlı bir haber olarak yorumlayan rüya tabircileri de bu müjdeli haberin rüya sahibini sevinçten havaya uçuracağı şeklinde tabirlerde de bulunmaktadır.

Rüyada İşediğini Gördüğü Halde Rahatlayamamak

Rüyada sürekli tuvalete gidip işemesine rağmen, sıkışıklığı geçmemek ve halen işeme ihtiyacı duymak ile alakalı Câferi Sâdık (r.a) yorumu kişinin gerçek hayatta da bazı problemler nedeniyle oldukça zor durumda kalıp sıkıştığını gösteren bir yorumdur. Burada Câferi Sâdık (r.a) rüyanın bir vücut dürtüsünden çok manevi hayatın bir ikilemi olarak da açıklarken, kişinin kendisini sıkan ve iç dünyasını karanlık hale getiren problemlerin çözümü için yakın çevresinden yardım talebinde bulunması gerektiğini de ilave eder.

Rüyada Odaya İşediğini Görmek

Rüyada odaya işediğini görmek sıkıntıların çok kısa bir süre içinde geçeceği ve ferahlığa kavuşulacağı şeklinde yorumlanır. Rüyada odaya işediğini görmek ile alakalı İbn-i Sirin (r.a) tabirine göre yoksullar için zenginlik, bol rızık ve hande bereket ile ilgili yorumlar yapılırken; borçlular için de borç yükünden kurtularak geleceğe aydınlık bir şekilde bakma tabiri yapılabilir. Sadece rüyayı gören kişinin tüccar olması durumunda bu rüyayı görmesi zarar ve ziyan yorumları yapılmasına neden olmakta bu nedenle tüccar kişilerin dikkatli adımlar atması gerekmektedir.

Rüyada Uygun Bir Yere İşediğini Görmek

Rüyada uygun bir yere işediğini görmek, rüya sahibinin bir süredir yaşadığı üzüntü ve sıkıntıların geride kalmaya başladığını gösteren önemli bir işarettir. Rüyada uygun bir yere işemek tanımında geçen “uygun” sözcüğü tuvalet ya da kimseyi rahatsız etmeyecek bir ter manasında kullanılırken rüyadan hemen sonra rüya sahibinin ferahlaması anlamına da gelecektir.

Rüyada Uygun Olmayan Bir Yere İşemek

Rüyada uygun olmayan bir yere işemek pek güzel ve hayırlı bir rüya olarak tabir edilmez. Bu rüya için “uygun olmayan yer” tanımı oldukça fazla şekilde seçeneklendirilirken özellikle rüyada halıya işediğini görmek kişinin malını helal olmayan ve fayda getirmeyen bir işe yatırdığını ve bu nedenle bir kayıp yaşayacağı şeklinde yorumlanır. Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre ise rüyada uygun olmayan bir yere işemek zina etme anlamında değerlendirilir.

Rüyada Kolaylıkla İşediğini Görmek

Rüyada kolaylıkla işediğini görmek, kolay yoldan kazanılacak rızka delalettir. Rüya alimleri bu rüyayı girişilen bir işte çok kolay ve çabuk sonuç alınacağı, beklenenden fazla gelir elde edileceği şeklinde yorumlarken; rüyanın rızık dışında eğitim yaşamındaki başarılarla doğru orantılı olduğu da belirtilmektedir.

Rüyada Uzun Uzun İşediğini Görmek

Rüyada uzun uzun işediğini görmek de güzel ve hayırlı bir rüya olarak kabul edilir. Rüyada uzun uzun işediğini görmek ile alakalı İmamı Gazali (r.a) yorumunda kişinin bir süredir üzerinde olan kara bulutların dağılarak işlerinin yoluna girmeye başlayacağı rivayet edilir. Ayrıca rüya uzun yoldan gelecek beklenmeyen bir misafire delalettir. Bu misafir rüya sahibinin oldukça mutlu olmasını sağlayacak ve onun bir süredir devam eden sıkıntılarına da bir set çekecektir.

Rüyada Ayakta İşediğini Görmek

Rüyada ayakta işediğini görmek kişinin malını cahilce ve boş işlere harcadığına delalet edilir. Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre bu rüya bir uyarı mahiyetinde değerlendirilmelidir. Rüya sahibinin bu rüyayı gördükten sonra harcamalarına dikkat etmesi, servetinin idaresine daha da önem göstermesi salık verilirken harama el uzatılmaması için de maksimum gayret gösterilmesi tavsiye edilir. Özellikle kumar ve içkiye harcanan önemli paralar yanında rüya sahibinin kendisine fayda getirmeyeceğini bildiği işlere bulaşması ve bu şekilde parasını azar azar kaybetmeye başlayacağı bir diğer rüya yorumu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rüyada İşediğini Görmek Ve Temizlemek

Rüyada kişinin işediğini görüp ardından da temizliğini yapması sağlık sorunlarına delalettir. Rüyada işediğini görmek ve temizlemek ile alakalı İmamı Gazali (r.a) yorumunda rüya sahibinin bir süredir fiziksel ve ruhsal olarak yaşayacağı sağlık sorunları nedeniyle yaşadığı sıkıntılar ön plana çıkarılırken, zor zamanların atlatılmaya başladığı da ifade edilir. Kişinin sağlığının bir süredir yerinde olmamasından hareketle yaşanan sıkıntıların artık son aşamaya geldiği ve bitmek üzere olduğu da bir başka rüya yorumudur. İmamı Nablusi (r.a) rüyayı aile içi geçimsizliklere yorarken aile içindeki bu küslüklerin rüya sahibinin psikolojisinde açacağı derin yaralara da dikkat çekmektedir.

Rüyada Altına İşediğini Görmek

Rüyada altına işediğini görmek oldukça güzel bir rüya olarak kabul edilir. Kişinin geçmişte yaşadığı her türlü olumsuzluk, sıkıntı ve yenilgiden sonra daha güçlü ve yenilenmiş olarak zaferle ayağa kalkması olarak değerlendirilen rüya, rüya sahibinin yaşadığı tüm sıkıntılardan sonra yolunun daha da açılmış olarak yaşamına devam etmesi anlamı içermektedir. Rüya aynı zamanda kişinin kendi şansını kendi yaratması anlamında da bir işaret olarak değerlendirilebilir. Bekar rüya sahipleri için ise rüyada altına işediğini görmek hayırlı ve güzel bir kısmet olarak ifade edilir.

Rüyada Yatağa İşediğini Görmek

Rüyada yatağa işediğini görmek ise daha çok manevi anlamda değerlendirilen bir rüyadır. Rüyada yatağa işemek Câferi Sâdık (r.a) yorumunda rüya sahibinin iç huzurunun artarak daha fazla ibadete yönelmesi, dini yönden kendini geliştirmesi, ağır basan manevi duyguları neticesinde daha çok iyi insan olmaya çalışması anlamına gelmektedir. Câferi Sâdık (r.a) ayrıca rüya sahibinin güçlü maneviyatı neticesinde kişilerin çevresinde yer alan kişiler vasıtasıyla da hayatına istediği gibi yön verebileceğini belirtmektedir.

Rüyada Evin İçine İşediğini Görmek

Rüyada evin içine işediğini görmek ile alakalı İmamı Nablusi (r.a) yorumu rüya sahibinin hayatından çıkarması gereken bir kişinin varlığına işaret etmektedir. Câferi Sâdık (r.a) ise bu rüyayı aile içi yaşanması muhtemel bazı problemler açısından değerlendirir. Buna göre rüya sahibinin aile içerisinde yaşanması muhtemel problemlerden dolayı aile üyelerinden biri veya birkaçıyla arasının bozularak bazı tartışmalar yaşayabileceği rivayete edilirken, rüyanın uyarıcı mahiyetinden de söz etmek gerekmektedir.