Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada İpek Elbise Görmek

Rüyada ipek elbise görmenin anlamı elbisenin rengine ve rüyada görülme biçimine göre farklı anlamlar kazanmaktadır. Rüyada ipek elbise görmek müjdeli haber alınacağına delalettir. Rüyada ipek elbise gören bir kimsenin çevresindeki insanlar tarafından beğeni göreceğine de işaret etmektedir. Rüyada ipek elbise görmek aynı zamanda devlet kapısına ve iş bulmaya da tabir olmaktadır. İpek elbise görmenin anlamını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır.

Rüyada İpek Elbise Görmenin Anlamı

Rüyada ipek elbise görmek kişinin şansının ve talihinin açılacağına, hayırlı kısmetlere ve müjdeli habere işaret etmektedir. Rüyada ipek elbise gören bir kimsenin hane içinde genişlemeye yaşayacağının alametidir. Rüya sahibinin iş yerinde terfi alacağına ve çekilen sıkıntıların kısa bir süre içinde geçeceğine de delalettir. İpek elbise rüyası hayırlı bir rüya olup kişiye şans getireceğine de inanılmaktadır. İmamı Nablusi (r.a) diyor ki; rüya sahibinin aşk yaşayacağının tabiridir. İpek elbise görmek oldukça hayırlıdır ve kişinin kısmetinin açılacağı anlamına gelmektedir.

Rüyada İpek Elbise Görmenin Diyanete Göre Anlamı

Rüyada ipek elbise görmek diyanete göre de aşk olarak yorumlanmaktadır. Rüya sahibi eğer bekar ise hayatının aşkı ile tanışacağına, evli ise eşi ile olan ilişkisinin güçleneceğine işaret etmektedir. Rüyada ipek elbise gören bir kimse eğer elbiseyi giyer ise kısmetini hak ettiği şekilde yaşayacağına ve mutlu bir ömrü olacağına alamettir. Eğer rüyada görülen ipek elbise bir ölünün üzerinde ise ölen kişinin huzurlu olduğuna işaret etmektedir.

Rüyada İpek Elbise Görmenin Olumlu Anlamları

Rüyada ipek elbise görmenin olumlu anlamları rüya sahibine, elbisenin rengine ve rüyanın biçimine göre farklı şekillerde yorumlanabilmektedir. Rüyada ipek elbise görmek genel olarak hayırlı anlamlara sahiptir. Rüyada ipek elbise görmenin olumlu anlamlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kısmetin açılmasına,
 • Aşık olmaya,
 • Mutlu bir ilişkiye,
 • Hanenin genişlemesine,
 • Borçların kapatılmasına,
 • Huzurlu ve bereketli bir yaşama,
 • Evliliğe işaret etmektedir.

Rüyada İpek Elbise Görmenin Olumsuz Anlamları

Rüyada ipek elbise görmenin olumsuz anlamları elbisenin rengine göre farklı olmaktadır. Kırmızı ipek elbise hastalık habercisi iken, daha açık renkler mutluluğa işaret etmektedir. Siyah ipek elbise düşman habercisi olup sarı elbise sağlık problemlerine dikkat çekmektedir. Rüyada görülen ipek elbisenin rengi elbisenin anlamını değiştirebilmektedir.

Rüyada İpek Elbise Giydiğini Görmenin Anlamı

Rüyada ipek elbise giymek rüyayı gören kimsenin çevresindekiler tarafından kıskanıldığına ve gıpta ile bakıldığına işaret etmektedir. Rüyada ipek elbise giyen bir kimsenin kıskanıldığına ve herkesin ona imrendiği şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyada ipek elbise giyen bir kimsenin hayatının iyi bir hal alacağına, borçlarının kapanacağına ve bol kazanç sağlayacağına alamettir. Rüya sahibinin hayallerine kısa bir sürede kavuşmasına ve isteklerinin yerine gelmesine de yorulmaktadır. Ayrıca rüya sahibinin zengin olacağına ancak çevresindeki insanlara yardım etmesi gerektiğine de işarettir. Caferi Sadık (r.a) demiştir ki; rüyayı gören kişinin sıkıntılarından kurtulacak ve bereketli bir yaşamı olacaktır şeklinde yorumları bulunmaktadır. Ayrıca devlet kapısına işaret ettiği ve rüya sahibi işsiz ise de iş bulunacağı hakkında açıklamaları mevcuttur. Rüyayı gören kimsenin namusuna ve dinine bağlı ve temiz duygular besleyen biri olduğuna da işaret etmektedir.

Rüyada İpek Elbise Diktirdiğini Görmenin Anlamı

Rüyada ipek elbise diktirmek rüya sahibinin yaşayacağı talihsiz olaylara işaret etmektedir. Kendi şansını yaratmak için çalışacağına ancak çabalarının ters tepeceğine ve zarar göreceğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin iş hayatında yapacağı bir yatırımdan büyük zarar edeceğine dair açıklamalar da mevcuttur. Ancak rüyada ipek elbise diktirmek hem olumlu hem de olumsuz anlamlara sahiptir. Olumsuz anlamları olduğu gibi; kısmetin açılması ve müjdeli bir haber gibi olumlu anlamları da mevcuttur. Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre iki farklı anlam bulunmakta olup bu rüya dini hayatı yansıtmaktadır. Rüyayı gören kimsenin birtakım sıkıntılara katlanmak zorunda olduğunu ancak daha sonra huzurlu bir hayat elde edeceğine değinmektedir.

Rüyada İpek Kumaş Görmenin Anlamı

Rüyada ipek kumaş görmek rüya sahibinin talihine yönelik bir rüyadır. Rüyayı gören kimsenin hayallerini gerçekleştirmek için bir şans elde edeceğine ve hayatını zengin bir şekilde devam ettireceğine yorulmaktadır. Rüyada ipek kumaş gören bir kimsenin çektiği çilelerin son bulacağı, sağlık sorunlarının geçeceği ve hane halkı ile mutlu olacağı delalet edilmektedir. Rüyada ipek kumaş gören bir kimsenin isteklerinin gerçekleşeceğine dair yorumlar da mevcuttur.

Rüyada Kırmızı İpek Elbise Görmenin Anlamı

Rüyada kırmızı ipek elbise görmenin anlamı şerre yorulmaktadır. Rüya sahibinin kötü bir haber alacağına ve bu haberin sağlık sorunları ile ilgili olduğunun alametidir. Rüyada kırmızı ipek elbise görmek aynı zamanda aşk habercisi olup kişinin yakın zamanda bir aşk yaşayacağının da işaretidir. Rüyasında kırmızı ipek bir elbise giydiğini gören bir kimsenin mutlu bir aşk hayatı olacaktır.

Rüyada Sarı İpek Elbise Görmenin Anlamı

Rüyada sarı ipek elbise görmek hastalık habercisi olarak yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin ya da yakın çevresinden birinin başına gelecek olan hastalığın etkileri büyük olacaktır. Sarı ipek elbise rüyası genellikle hastalıklara yorulmakta olan bir rüyadır. Alimler tarafından da sarı ipek elbisenin hastalığa işaret ettiği söylenmektedir.

Rüyada Saten Elbiseni Görmenin Anlamı

Rüyada saten elbise görmek İslami görevlere ve Allah ile olan bağa işaret etmektedir. Rüyayı gören kişinin dualarının kabul olacağına ve refah seviyesi yüksek mutlu bir yaşam elde edeceğine alamettir. Rüya sahibinin uzun zamandır dilediği isteklerin gerçekleşeceğine, mutlu bir yaşama ve evliliğe delalet etmektedir. Rüyada saten elbise giymek olumlu anlamlara sahiptir ve bu yorumlar şu şekilde açıklanabilir;

 • Rüya sahibi bekar ise evliliğe,
 • Rüya sahibi evli ise mutlu bir evlilik hayatına,
 • Bol kazanca ve bereketli bir yaşama,
 • Küslüklerin son bulacağına,
 • Eski dostlar ve akrabalar ile görüşüleceğine,
 • Kişinin stres ve gerginliğinin azalacağına huzurlu bir hayatı olacağına,
 • Yeni bir iş sahibi olmaya ve takdir görmeye
 • Başarıya işaret etmektedir. Rüyada saten elbise görmek oldukça hayırlı bir rüyadır.

Rüyada Saten Gecelik Görmenin Anlamı

Rüyada saten gecelik görmek yeni bir yuva kurulacağına ve hane halkının genişleyeceğine işaret etmektedir. Rüyayı gören kimse eğer bekar ise kısa bir zaman içinde hayırlı bir kısmet bulunacağına ve evliliğe işaret etmektedir. Rüyayı gören kimse eğer kadın ise hamileliği de yorulmaktadır. Rüyada saten gecelik giydiğini gören bir kimsenin büyük bir girişimde bulunacağı ve bu girişimin meyvelerini uzun süre toplayacağı anlamı da bulunmaktadır. Rüyada saten gecelik görmek oldukça hayırlı bir rüya olup satenin rengi ve türü fark etmeksizin olumlu bir şekilde yorumlanmaktadır.

Rüyada Mavi İpek Elbiseyi Giydiğini Görmenin Anlamı

Rüyada mavi ipek elbise giymek rüya sahibinin cesaret isteyen bir yatırımda bulunacağına işaret etmektedir. Bu yatırımın sonucunda büyük bir kazanç elde edileceğine ve zengin bir hayat yaşanacağının da habercisidir. İbn-i Sirin (r.a) tabirine göre; dönüşü olmayan bir işe girişilecek ancak bu iş ile birlikte üzüntülü bir durumun yaşanacaktır. Rüya sahibinin yatırım yapmadan önce dikkatli olması gerekmektedir.