Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Eşek Görmek

Eşeğin rüyada görülmesi rüyayı gören kimsenin şansının ve kısmetinin açılacağına yorulmaktadır. Bu sebep ile rüyada eşek gören bir kimsenin yakın zamanda müjdeli birtakım haberler alacağına ve işlerini genişleteceğine işaret etmektedir. Rüyada eşek görmenin birçok anlamı bulunmakta olup genellikle iş yeri ve kariyer ile ilgili gelişmelerin alameti olarak kabul edilir.

İmam Nablusi (r.a) demiştir ki; rüyada eşek gören bir kimsenin şansı açılacak ve işleri yaver gidecektir ancak kendisini kaybetmemeye de özen göstermesi gerekmektedir. Rüyada eşek görmek olumlu anlamlara sahip olmasına rağmen bazı yerlerde olumsuz olarak da tabir edilmektedir.

Rüyada Eşek Görmek Diyanet

Rüyada eşek gören bir kimsenin yakın zamanda alacağı müjdeli haberlere delalet edilmektedir. Eşek görmek hem şansa hem de birtakım sorunlara ve uğursuzluğa yorulmaktadır. Bu sebep ile tarafsız bir rüyadır denilebilir. Rüyanın anlamlarını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır örneğin eşeğin rüyada anırması kişinin birtakım hakaretlere maruz kalacağına ve bu davranışları hak etmeyeceğine işaret etmektedir. Rüyada eşek görmek diyanet tarafından da yorumlanmıştır ve rüyayı gören kimsenin hayırlı işlere girişeceğinden ve çevresinin genişleyeceğinden bahsedilmiştir.

Rüyada Eşeğe Bindiğini Görmek

Rüyada eşeğe binmek rüyayı gören bir kimsenin hayırlı bir kazanç elde edeceğine yorumlanmaktadır. Rüyada eşeğe binmek zenginliğe, refah bir döneme ve berekete işaret etmektedir. Eşeğe bindiğini gören bir kimsenin şansının açılacağına ve özellikle kariyer anlamında birçok yenilik ile karşılaşacağının habercisidir. Rüyada eşeğe bindiğini gören bir kimsenin yaşadığı zorlukların biteceğine, hane içinde sevinçli bir gün yaşanacağına ve kutlama yapılacağına alamettir. Rüyada eşeğe binmenin yorumlarını şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Maddi rahatlık yaşamaya
 • Zenginliğe
 • Kaliteli işler yapmaya
 • Dostlar ile vakit geçirmeye
 • Güzel ve huzurlu günlere
 • Yolculuğa çıkmaya ancak bu yolculuğun bir deniz yolculuğu olacağına
 • Sıkıntıların biteceğine
 • Hane içinde sevinç yaşanacağına
 • Hane halkı tarafından tebrik görmeye ve alkışlanmaya
 • Hüzünlü ancak olumlu bir konuşma yapmaya işaret etmektedir.

Rüyada Eşekten İnmek

Rüyada eşekten inmek olumsuz anlamlara sahiptir. Rüyasında önce eşeğe binip sonra indiğini gören bir kimsenin bir süre huzurlu yaşayacağına ancak sorunların tekrar gün yüzüne çıkacağına alamet etmektedir. Rüyada eşekten indiğini gören birinin yakın zamanda ailesi ile birlikte bir yolculuğa çıkacağına ancak bu yolculukta ailesi ile tartışma yaşayarak erken dönüş yapmaya işaret etmektedir. Rüyada eşekten inmek aynı zamanda fakirliğin ve yokluk çekmenin alameti olarak da kabul edilmektedir. Rüyada eşekten indiğini gören bir kimsenin yakın bir zaman içinde kötü bir haber alacağına ve bu haber neticesinde işlerinin bozulacağına dair de yorumlar mevcuttur.

Rüyada Eşeğin Anırdığını Görmek

Rüyada eşek anırması rüyayı gören birinin fakirleşeceğine ve mal varlığını kaybedeceğine işaret etmektedir. Rüyada eşek anırmasını uzaktan duymak yaklaşmakta olan bir musibetin habercisi olarak kabul edilmekte olup uyarı anlamı taşımaktadır. Eşek anırması birtakım hakaretlere maruz kalmaya da yorumlanmaktadır. Ancak bu hakaret ve kötü davranışların hak edilmeyeceğine ve daha sonra suçlu kişilerin gelip af dileyeceğine ancak affedilmeyeceklerine işaret etmektedir. Caferi Sadık (r.a) yorumuna göre; rüyayı gören bir kimsenin yakın zamanda üzerine bir iftira atılacağına ve ihanete uğrayacağına değinmiştir. Rüyayı gören kimsenin hak yolundan sapmayarak hayatına devam etmesi gerektiğine de vurgu yapılmaktadır.

Rüyada Eşek Kesmek

Rüyada eşek kesmek rüyayı gören bir kimsenin bir yıl gibi bir süreç içinde başına bir iş geleceğine yorumlanmaktadır. Hayırsız, kısmetsiz ve kurak bir dönem geçireceğine ve sürekli birileri ile tartışma halinde olmaya işaret etmektedir. Rüyada eşek kestiğini gören bir kimsenin uğursuz bir döneme girerek birtakım kayıplar yaşayacağına ve bu kayıpları geri alamayacağına yorulmaktadır. Eşek kestiğini görmek aynı zamanda tüm umutların tükenmesine ve verimsiz bir yıl geçirmeye de alamet etmektedir.

Rüyayı gören biri eğer bir başkasının eşek kestiğini görüyor ise kayıplarının daha çok olacağına ve kötü bir olaya tanıklık edeceğine delalettir. Rüyada eşek kesilip yeniliyor ise kişinin işlerinin düzeleceğine ve para kazanmaya başlayacağına yorulmaktadır. Aynı zamanda tüm borçların ödenmesine ve huzurlu bir yaşama da işarettir.

Rüyada Eşeğin Öldüğünü Görmek

Rüyada eşek öldürmek rüyayı gören kimsenin musibet dolu bir yıl geçireceğine yorulmaktadır. Rüyayı gören kimse eğer evli ise maddi sebepler yüzünden eşi ile tartışacağına ve ayrılık yaşayacaklarına işaret etmektedir. Rüyayı bekar biri görüyor ise hayatını yalnız geçireceğine ve aşkı bulamayacağına yorulmaktadır. İşi olan kişinin iş yerinde sorunlar yaşayacağına ve öğrencilerin ise bazı öğretmenler tarafından zorlanarak okullarını uzatmasına alamettir. Rüyada eşek öldürmek tamamıyla hayırsız bir rüya olup kişinin başına kötü olaylar geleceğine yorulmaktadır. Rüyada eşek öldüren birinin aynı zamanda bir ölüm haberi alacağına ve çok üzüleceğine de tabir olmaktadır.

Rüyada Eşek Yavrusu Görmek

Rüyada eşek yavrusu görmek rüya sahibinin uğurlu biri ile tanışacağına ve bu kişinin çok şans getireceğine yorulmaktadır. Tanışılacak kişinin büyük gözlü ve bir kadın olduğuna ve rüya sahibine iyi geleceğine alamettir. Rüyada eşek yavrusu görmenin anlamlarını şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Hayırlı bir kısmete
 • Kalbi büyük ve hayırlı biri ile tanışmaya
 • Saflığa
 • Hamileliğe
 • Dünya evine girmeye
 • Hanenin genişlemesine ve temiz kalpli birilerinin aileye girmesine
 • Rüyayı gören kimsenin kardeşi var ise ona devlet kapısının açılmasına
 • Seyahate ve değişikliklere işaret etmektedir.

Rüyada Eşekten Düştüğünü Görmek

Rüyada eşekten düşmek rüyayı gören bir kimsenin yakın zamanda kötü insanlar ile aynı ortamda kalacağına işaret etmektedir. Bu insanların bir şer peşinde olduklarına ve rüya sahibini de kandıracaklarına yorulmaktadır. Rüyayı gören kimsenin açık gözlü davranması gerektiğine ve bu kötülüklerden kaçınmasına değinilmektedir. Rüyada eşekten düşmek aynı zamanda insanların bir konuda kırıcı şekilde alay edeceklerine de alamet etmektedir. Rüyada eşekten düşen bir kimsenin yanlış seçimler yapacağına ve bu seçimlerin bedelini ağır ödeyeceğine dair de yorumlar bulunmaktadır.

Rüyada Eşek Eti Yemek

Rüyada eşek eti yemek rüyayı gören bir kimsenin ailesi ile arasının açılacağına ve iş yerinde sorunlar yaşayacağına alamettir. Eşek eti yemek uğursuzluk olarak kabul edilmektedir ve kişinin işini kaybedeceğine dair yorumlar bulunmaktadır. Rüyayı gören bir kimse eğer işsiz ise bir süre daha iş bulamayacağına ancak iş sahibi ise de işinden kovulacağına alamet etmektedir. Rüyada eşek eti yemek ayrılığa, kayba ve üzüntüye yorulmaktadır.

Rüyada Dişi Eşek Görmek

Rüyada dişi eşek görmek rüyayı gören kimsenin hayırlı haberler alacağına yorulmaktadır. Rüyayı gören birinin çevresinde musibetlerden kurtularak rahat bir nefes alacağına tabir olur.

Cabir-ül Magribi (r.a) bu rüyanın kişi için hayırlı olduğuna ve erkek evlat sahibi olunacağını haber verdiğinden bahsetmiştir. Rüyada dişi eşek görmek hayırlı evlada ve iyi bir evliliğe işaret etmektedir.

Rüyada Eşek Sütü İçmek

Rüyada eşek sütü içmek hastalığa yorulmaktadır. Kişinin yaşadığı sağlık sorunlarının geçeceğine ancak bir süre sonra tekrarlayacağına işarettir. Rüyada eşek sütü içen bir kimsenin hastalanacağına ve bir süre hastanede tedavi göreceğine dair yorumlar bulunmaktadır.