Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Dondurma Görmek

Dondurmanın rüyada görülmesi, olumlu ve olumsuz anlamlarda rüya tabircileri tarafından yorumlanmıştır. Rüya yorumundan bulunulmadan önce kişinin içinde bulunduğu durum önem arz etmektedir. Kişinin psikolojik durumunun yanında rüya sahibinin hasta olması ölüme, rüya sahibinin sağlıklı olması ve dondurma görmesi ise ağız tadı ve afiyete işaret etmektedir. Rüya sahibinin genç bir kimse olarak dondurma görmesi kişinin ulaşacağı mertebeye ve makama delalet etmekteyken yaşlı bir kimsenin dondurma görmesi hastalığa ya da başa gelecek kötü olaylara işaret etmektedir.

Rüya sahibinin kişisel özellikleri dışında dondurmanın mevsiminde görülmesi hayırlı anlamlara gelmekte iken soğuk havada ya da kışın dondurma yenildiğinin görülmesi başınıza gelecek musibet ya da kaza anlamlarında yorumlanmıştır. Dondurma yemek, almak, görmek gibi fiillere bağlı olarak rüyanın yorumları da farklılık arz edecektir.

Rüyada dondurma görmek İmam Nablusi (r.a) yorumuna göre rüya sahibi evli ise eşler arasındaki bağın gelişip kuvvetleneceğine ve aile saadetinin artacağına rüya sahibi bekar ise arkadaşları ve dostları arasındaki muhabbet ve arkadaşlığının gelişerek ileri bir boyuta taşınacağına delalet etmektedir.

Çağdaş ulema da dondurmanın rüyada görülmesini kişinin içinde bulunduğu hastalık borç gibi durumlara göre yorumlamıştır. Rüyada çok fazla dondurma yemek eğer rüya sahibi borçluysa borçlarından kurtulacağına eğer durumu iyi ise yanlış hamleler yaparak çok fazla borca gireceğine aracılık etmektedir.

Rüyada Beyaz Dondurma Görmek

Bir kimsenin rüyasında beyaz renk görmesi birçok rüya tabircisi tarafından olumlu olarak yorumlanmıştır. Bu sebeple rüyanızda sütlü, vanilyalı çeşitlerde beyaz dondurma görmeniz hayra işaret etmektedir. Rüyada beyaz dondurma görmek, rüya sahibinin erişeceği saadet ve mutluluk olarak tabir edilmektedir. Yaşanılan eve huzur ve bereket getireceğine işaret edilen bu rüyayı gören kimse bekar ise hayırlı bir kısmetle nikahlanacağına, iş sahibi ise yeni fırsat kapılarının kendisine açılacağına, çocuk sahibi olmak istiyorsa bu muradının kısa süreler içerisinde gerçekleşeceğine işaret etmektedir.

Rüyada kakaolu ve koyu renklere sahip dondurma görmeniz ise olumsuz anlamda yorumlanmış;

 • Rüya sahibinin başına gelecek belaların çok yakınında olduğuna,
 • İş hayatında borçlarıyla çabalayacağı bir döneme gireceğine

İşaret ettiği anlamlarında yorumlarda bulunulmuştur.

Rüyada Meyveli Dondurma Görmek

Rüyada meyve görülmesi birçok rüya tabircisi tarafından mal ve hayırlı iş olarak tabir edilmiştir. Rüyada meyveli dondurma görmek de bu anlamda olumlu anlamalarda yorumlanan rüyalardandır. Yoksul bir kimsenin rüyasında meyveli dondurma görmesi zenginlik ve mala işaret ederken zengin bir kimsenin rüyasında meyveli dondurma görmesi ise zenginliğin katlanarak artacağına işaret eder. Rüyada bekar bir kimsenin meyveli dondurma görmesi evliliğe, evli bir kadının rüyasında meyveli dondurma yediğini görmesi ise hayırlı evlat sahibi olmaya işaret etmektedir.

Rüyada Dondurma Servis Etmek

Rüyada dondurma ikram etmek veya birilerine dondurma servisi yapmak bu alanda sıkça görülen rüya çeşitlerindendir. Rüyada dondurma dağıtmak ve birilerine dondurma ikram etmek şeklinde görülen rüyalar rüya sahibi açısından olumlu ve olumsuz anlamlara gelecek şekilde yorumlanmaktadır. Müspet manalarda rüyada dondurma ikram etmek;

 • Hane halkına yeni katılacak bir bireye ya da mala,
 • Hayattaki ufak problemlerin kişisel kabiliyetlerle çözümleneceğine,
 • Eğlenceli ve hayatı takmayan bir yapıda yaşamını sürdüreceğine

İşaret ettiği olumlu anlamlarda yorumlanmıştır. Başınıza gelmemesini asla istememekle birlikte kötü anlamlarda rüyada birisine ya da birilerine dondurma ikram etmek;

 • Dondurma verilen kişi tanınıyorsa bu kişinin elinden ya da dilinden size bir kötülük bulaşabileceğine,
 • Dondurma dağıtılan kimseler tanınmıyorsa gizli düşmanların bulunduğuna,
 • Kendi evinde birine dondurma ikram etmek çekilecek sıkıntı ve çileye

Delalet ettiği şeklinde yorumlar yapılmıştır.

Rüyada Dondurma Yemek

Rüyada dondurmanın yenmesi genellikle rüya görülen mevsime göre yorumlanmaktadır. Dondurmanın rüya sahibi tarafından yazın ve sıcak havalarda görülmesi genellikle mutluluk ve sevince işaret etmekteyken rüyanın kış mevsiminde görülmesi ve soğuk havalarda dondurma yendiğinin rüya sahibi tarafından bilinmesi ortaya çıkacak hastalıklara, kötü bir haber alınacağına ve dert ve keder sahibi olmaya işaret etmektedir.

Rüyada sade dondurma yemek ise rüya sahibinin esenliğe ve huzura kavuşmasına, iyi arkadaşlıklara ve kötü giden şansının kendi eliyle döneceği anlamlarına geldiği, rüyada sütlü dondurma yemek ise kişinin tüm kötü anlarına rağmen soğukkanlılığını koruyarak selamete kavuşacağına işaret ettiği yorumlanmıştır. Rüyada çikolatalı dondurma yendiğinin görülmesi ise kişinin sorunlara karşı kendi başına mücadele ettiğine ve yalnızlığa delalet etmektedir.

Rüyada Buzlukta ya da Buzdolabında Dondurma Görmek

Rüyada buzlukta dondurma görmek, rüya sahibinin gelenek ve adetlere bağlı olduğuna işaret etmektedir. Bazı durumlarda rüyada buzlukta dondurma görmek ise hayırlı işlerin peşinden koşmaya ve kendinize fayda sağlamayacak meşguliyetlerden sıyrılma anlamına gelmektedir.

Rüyada buzdolabında dondurma görmek ise;

 • Yakın zamanda elde edilecek başarılara,
 • Maddi ve manevi rahata erileceğine,
 • Bazı kişilerin kötülüklerini ortaya çıkararak düşmanlardan kurtulacağına,

İşaret ettiği şeklinde rüya tabircileri tarafından yorumlarda bulunulmuştur.

Rüyada Eriyen Dondurma Görmek

Genellikle olumsuz manada yorumlanan rüyada erimiş dondurma görmek, elde edilecek fırsatların girişim ruhunun olmaması sebebiyle kaybedileceğine ve başlanan işin yarım kalacağına işaret etmektedir. Zengin bir kimsenin rüyasında erimiş dondurma görmesi kazancının azalıp işlerinin bozulacağına işaret etmekle birlikte fakir bir kimsenin rüyasında erimiş bir dondurma görmesi, kişinin bir yerden beklediği paranın ya da kendisine ulaşacak hayrın gerçekleşmesine delalet ettiği için bu alanda olumlu manada ender yorumlanan rüyalardandır.

Rüya sahibinin rüyasında dondurma yerken dondurmanın eline ve üzerine bulaşması ise kişinin başına gelecek uğursuzluk ve hastalık olarak yorumlanmakta fakat bu kimse hasta ise hastalıklardan uzaklaşacağı bir çare bulacağına işaret etmektedir.

Rüyada Dondurma Külahı Görmek

Çalışan bir kimsenin rüyasında dondurma külahı görmesi içinde dondurma olsun ya da olmasın yeni makamlara ve yüksek mertebelere işaret etmektedir. Rüya gören kimse eğitim gören bir kişi ise ister fenni bilimler olsun isterse de dini ilimler olsun bu alanda adından söz ettiren başarılı bir konuma ulaşacağına işaret etmektedir.

Bunların dışında rüyada dondurma külahı görmek;

 • Hayra ve elde edilecek mala,
 • İş hayatında kazanca,
 • Bir kimsenin size dondurma külahı vermesi hayırlı haber veya yolculuğa

Delalet ettiği şeklinde yorumlar yapılmıştır.

Rüyada Dondurma Almak

Rüyada dondurma almak nedir veya neye işaret eder sorusunun cevabı rüya gören kimsenin rüya gördüğü andaki duruma göre değişmektedir. Rüyasında güzel bir mevsimde dondurma almak kişinin ulaşacağı hayır olarak yorumlanmıştır. Bu hayır mal veya iyilik olabilir. Kişi bekarsa evlenmeye, evliyse çocuk sahibi olmaya işaret etmektedir.

Rüyada dondurma alırken dondurmanın erimesi ya da size dondurmanın hoş görünmemesi hastalığa ve başınıza gelecek bir musibete işaret etmektedir. Aynı şekilde zamansız alınan dondurma keder ve hastalığa delalet eder.

Rüyada Ölünün Dondurma Yediğini Görmek

Rüyada ölünün dondurma yediğini görmek vefat eden kişiye rüya sahibinin hayatta faydası dokunduğuna ve öldükten sonrada bu faydanın devam ettiğine işaret etmektedir. Rüyada ölüye dondurma vermek eğer ölen kişi tanınıyorsa bu kişiye yönelik hayırlı işler yapmaya ve bu kişi adına iyilik yapmaya delalet etmektedir. Eğer ölmüş bir kişiden dondurma alıyorsanız;

 • Kötü bir haber alacağınıza,
 • Hastalık veya zor bir durumla karışılacağınıza,
 • Aile ve dostlarınızdan birisinin başına gelecek durumların sizlere ve ailenize kötü günler yaşatacağına

İşaret ettiği şeklinde yorumlarda bulunulmuştur.

Rüyada Dondurma ve Tatlı Görmek

Rüya sahibi tarafından rüyada dondurma ve tatlı görmek görüldüğü gibi yorumlanan rüyalardandır ve olumlu manalarda yorumlanmıştır. Rüyanızda tatlı ve dondurma yemeniz kötü günlerin sona erdiğine ve gelecek anların mutlu ve huzurlu olarak hayatınızı renklendireceğine aracılık ettiği yorumlanmıştır.

Bekar bir kimsenin rüyasında mevsiminde dondurma ve tatlı ikram ettiğini görmesi yakın zamanda insanların doyurulacağı düğün merasiminin yapılacağına evli bir kadının rüyasında dondurma ve tatlı görmesi ise kocasından gelecek hayra ve yuvasında arzu ettiği ihtiyaçlara kavuşacağına delalet ettiği rüya tabircileri tarafından yorumlanmıştır.