Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Dolar Görmek

Doları rüyada görmek kişinin yakın gelecekte maddi anlamda olumlu gelişmeler yaşayacağını bildiren önemli bir rüya olduğu gibi bazı psikolojik anlamlarda değerlendirildiğinde ise rüya sahibinin çok sık olarak kuruntu ve vesveseye kapıldığının da bir işareti konumundadır. Maddi anlamda değerlendirilen rüyada dolar görülmesi aynı zamanda rüya sahibinin idealist, hak ve hukuk bilen, adaleti gözeten yapısına da dikkat çekilmesi anlamına gelir. Aynı zamanda kişinin yakın zamanda sahip olacağı maddi zenginliklere ulaşırken haramdan sakındığı ve kazancının helal yoldan edindiği anlamında önemli bir işaret durumundadır.

Rüyada Dolar Görmek Tasarruf Anlamında Değerlendirilir!

Rüyada dolar görmenin bir diğer yorumu da rüya sahibinin önemli tasarruflar yaptığına delalettir. Rüyada dolar görmek İmamı Nablusi (r.a) yorumunda rüya sahibinin gelecekteki günler için tasarruf yapması ve bu sayede yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı şimdiden önlemini alması olarak değerlendirilmektedir. İmamı Nablusi (r.a) ayrıca rüyada dolar gören kişinin idalist yapısına dikkat çekerken azla yetinmeden helal yoldan kazancını arttırmak için çaba sarf edeceğini ve çabasının karşılığını alacağını ifade etmektedir. Rüya sahibinin ek olarak adaletsizliğe her zaman karşı çıkan ve haksızlıklar karşısında susmayan bir insan olarak da tasviri yapılmaktadır.

Rüyada Dolar Saydığını Görmek

Rüyada dolar saymak da oldukça hayırlı bir rüyadır. Câferi Sâdık (r.a) rüyasında dolar sayan kişinin atacağı önemli bir adım sonucunda başarılı olacağını, bu yönde her işinin olumlu sonuçlanıp yolunda gideceğini, yoluna engel çıkmayacağı gibi, yoluna taş koymak isteyen kötü niyetli kişilerin de Allah’ın izniyle bertaraf edilerek düz ve temiz bir yol betimlemesi yapmaktadır.

Rüyada Dolar Bozdurmak

Rüyada dolar bozdurmak ile alakalı iki farklı yorumdan bahsetmekte fayda bulunmaktadır. Eğer rüyasında dolar bozdurduğunu gören kişi iş hayatındaysa, gireceği önemli bir işten alnının akıyla çıkacak ve bu işten sermayesinin birkaç katı önemli bir birikim elde edecektir. Rüyada dolar bozdurmak ile alakalı yapılacak bir diğer yorum da rüya sahibinin yapmayı düşündüğü yeni projeler için gerekli maddi finansmanı bulacağı şeklindedir.

Rüyada Dolar Satın Aldığını Görmek

Rüyada dolar satın almak kişinin bir süredir süren talihsizliğinin artık sona ereceğine delalettir. İbn-i Sirin (r.a) tabirine göre rüyasında dolar satın alan kişi son dönemdeki durgunluğundan kurtularak kurtuluş manasına gelen önemli bir maddi ferahlığa kavuşacak, bir bakıma evine bereket yağacaktır. Rüya sahibi şanssız günleri atlattıktan sonra kısa sürede önemli bir birikim yapmayı da başaracaktır.

Rüyada Dolar Çaldığını Görmek

Rüyada dolar çaldığını görmek Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre şahitlik anlamına gelmektedir. İmamı Nablusi (r.a) bunu başka bir kişinin mahremiyetine girmek olarak da açıklarken rüya sahibinin çevresinde oldukça değer verdiği bir kişinin mahremiyetine girerek (istemeden, kasıt gözetmeksizin, tesadüfen) onun yaşadığı bazı sıkıntılı durumların farkına varacak ve bunlara şahitlik edecektir. Bu durumların ne olduğu hakkında rüya alimleri tarafından ayrıntılı bir açıklama yapılmasa da rüyada dolar çaldığını görmek ile alakalı kişinin şahit olacağı bu durumların kötüye yorulmaması gerektiğinden söz edilebilir.

Rüyada Dolar Toplamak

Rüyada dolar toplamak gayet aydınlık bir rüya olarak kabul edilir. İmamı Gazali (r.a) yorumunda bulunduğu yerde dolar toplayan kişinin etrafındaki fırsat kapılarına dikkat çekerken bu kapıların oldukça açık ve aydınlık olduğundan bahseder. Rüya sahibi işsizse helal ve bol rızık kazanacağı bir iş müjdelenirken, bekar ve uzun zamandır kısmet arayan kişilerin de kısa sürede aradıkları kısmeti bulacakları ifade edilir. Rüyada dolar toplamak ile alakalı tek olumsuz yorumu yapan Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre rüya sahibinin dolarları korkarak, çekinerek ya da kuşku ile toplaması durumunda gerçek hayatta elde edilecek kazancın helal bir kazanç olmayacağını belirtmektedir.

Rüyada Dolar Destesi Görmek

Rüyada dolar destesi görmek rüya sahibinin gerçek hayatta yapacağı seçimlerin ve tercihlerin doğru olacağına delalet edilir. Rüyada dolar destesi gören kişi uzun süredir atmayı planladığı adımla alakalı doğru bir seçim yaparak, bu seçimi sayesinde hem maddi hem de manevi anlamda önemli kazanımlar elde edecektir. İmamı Nablusi’ye (r.a) göre rüyada dolar destesi görmek hayırlı arkadaş, dolayısıyla da bu arkadaşlarla beraber yapılacak seçimlerde başarıya ulaşmak mânâsına gelecektir.

Rüyada Dolar Saklamak

Rüyada dolar saklamak uzun süredir beklenen maddi değeri olan bir haber sonucunda haneye gelecek bol rızık anlamında değerlendirilir. İbn-i Sirin (r.a) tabirine göre; rüyada dolar saklayan kişi bolca uğraş verdiği bir işle alakalı önemli sonuçların haberini alacak ve bu haber kişinin hanesinin tamamı için önemli bir ferahlama sağlayacaktır.

Rüyada Dolar Destelediğini Görmek

Rüyada oldukça fazla dolara sahip olduğunu ve bunları destelediğini gören kişi üç vakte kadar uzun zamandır olmasını arzu ettiği bir işinin sonuçlandığını ve bunun sonucunda iç dünyasının ferahladığını görecektir. İmamı Gazali (r.a) yorumunda rüyada dolar destelediğini görmek başarı anlamına gelirken, psikolojik anlamda önemli bir rahatlamayı da ifade etmektedir.

Rüyada Birinin Dolar Verdiğini Görmek

Rüyada birinin dolar verdiğini görmek de oldukça güzel ve hayırlı bir rüya olarak kabul edilir. Câferi Sâdık (r.a) bu rüyayı kişinin yakın çevresinde olan ancak hiç beklemediği birinden önemli bir maddi destek olarak nitelendirirken bu kişinin doğru anlamda yönlendirmesine de dikkat çekmektedir. Rüya sahibi rüyada kendisine dolar verilen kişinin sözünü dinlediğinde ya da ticaret hayatındaki görüşlerini uyguladığında önemli bir kaynak edinecek, bunun sonunda işini oldukça yukarılara taşımayı da başaracaktır.

Rüyada Dolar Görmek İle Yapılan Psikolojik Yorumlar

Rüyada dolar görmek ile alakalı yapılan psikolojik yorumlara da rastlamak mümkündür. Rüyada dolar görmek psikolojik yorumu rüya sahibinin çeşitli nedenlerden dolayı normalden çok fazla vesvese içinde olduğu olarak yapılabilmektedir. Ancak rüyanın olumlu tarafı bu vesveselerin kısa bir süre sonra ortadan kalkacağını, rüya sahibinin bu konuda daha da umutsuzluğa kapılmayarak bu sıkıntılardan kurtulabileceğinin de bir işareti olarak yorumlanır. Önemli rüya alimlerine göre rüyada dolar görmek kişinin bir süredir içinde bulunduğu vesveseli ve sıkıntılı durumun artık sona erme zamanının geldiği anlamına da gelmektedir. Özetle bu rüyayı psikolojik baskıdan kurtulma konusunda bir müjde olarak değerlendirmek doğru olacaktır.

Allah’a Yönelmek İçin Bir İşaret 

Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre rüyada bir miktar dolar görmek rüya sahibinin bir süredir Allah’ı ihmal ettiği, ibadetlerini aksattığı ve Allah’ yönelmek için bir işaret olarak kabul edilmelidir. Kişinin hem dünya hayatını hem de ahiretini kurtarmak için çaba sarf etmesi gerektiğini belirten alimler ayrıca rüya sahibinin hem Allah’ı anmayı hem de dinini ihmal etmemesi, Allah’a yönelmesi gerekliliğini de ifade etmektedirler.

Vicdan Azabının Simgesi

Rüyada dolar görmek ile alakalı yapılacak son yorum rüyada dolar görmenin vicdan azabının bir simgesi olarak kabul edildiğidir. Kişi kendine itiraf etmekten çekinse bile yakın geçmişte meydana gelen bazı olaylar rüya sahibinin vicdan azabıyla yüzleşmek zorunda kalması ve bununla birlikte sıkıntılarla baş etmek zorunda kalması ancak bunları alt edecek adımlar atmasının da çok uzak olmadığı şeklinde ifade edilmektedir.