Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Define Görmek İçin Okunacak Dualar

Rüyada define görmek ve gerçek hayatta bu rüyadan ilham alarak büyük bir servete kavuşmak mümkündür. Tarihi süreç içinde rüyaların kişilerin gerçek hayatlarına etkileri bilinen bir gerçektir. Ancak rüya ile gerçek hayta etki eden rahmani rüyaların görülebilmesi için kişinin imani açından kuvvetli olması gerekmektedir. İslami kaynaklara göre herhangi bir konu hakkında müminlerin rüyada ilham almaları mümkündür. Bunun için istihare namazı ve duası okunmalıdır.

Define bulma hayali olan kişilerin istihareye yatarak bu emellerine kavuşmaları mümkündür. Fakat rüyalar Allah’ın takdirinde olduğu için kesinlikle bu yöntem garanti bir yöntem değildir. Rüyada define görmek için dualar yatmadan önce belirli sayılarda okunmalıdır. Kişinin Allah’a tam olarak teslim olması ve define görmek için Allah’tan yardım dilemesi etkili bir yöntem olabilir.

Define Yeri Görmek İçin İstihareye Nasıl Yatılır?

Define için istihareye yatmak istenilen rüyanın görülmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Ayet ve hadislerde çok sık bahsedilen istihare, bir işin hayırlı olup olmadığını anlamak için manevi âlemde kişinin Allah’tan yardım istemesi olarak tanımlanabilir. İstihareye yatmadan önce kişilerin namaz kılması ve bazı tavsiye edilen duaları okuması gerekmektedir. Genellikle kişinin hayatında büyük etkilere yol açacak önemli kararlar almadan önce veya bir işin onun için hayırlı olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmak adına bu namaz ve dualar okunabilir.

Sahih hadisleri toplayan ve İslam açısından büyük bir öneme sahip olan Buhari’nin hadis kaynaklarında konu hakkında; bir işin yapmaya niyet edilmesinin ardından o iş hakkında 7 defa istihare edilmesi ve kalbe gelen manaya kişinin sarılması gerektiği ifade edilmiştir. Define görmek içinde kişilerin bu istihareden yararlanması mümkündür.

Define Bulmak İçin İstihare Namazı ve Duaları

Define bulmak için istihare namazı kılmak kişinin hazine yerini manevi âlemde öğrenmesi için yapabileceği en etkili yöntemdir. İstihare namazı hakkında hadislerde net bir bilgi yoktur. Ancak İmam Gazali’ye göre iki rekâtlı istihare namazının:

  • İlk rekâtında Fatiha ve Kafirun,
  • İkinci rekâtında Fatiha ve İhlas,

Surelerinin okunması tavsiye edilmiştir. Yatsı namazından sonra kişi iki rekat istihare niyeti ile namaz kılmasının ardından İstihare duasını okur. İstihare duasının okunmasının ardından kıble sağ tarafına gelecek biçimde kişiler yüzleri kıbleye dönük biçimde yatarlar. İstihare sonrasında rüya görülüp görülmemesi önemli değildir. Önemli olan uyandıktan sonra kişinin ne hissettiğidir. İstihare namazının kılınmasından ve duaların okunmasının ardından kişinin dünyalık hiçbir mesele ile uğraşmaması, konuşmaması daha uygundur. Namaz ve dua sonrası doğrudan uykuya geçilmelidir.  

Rüyada Hazine Yeri Bulmak İçin Hangi Dualar Okunur?

Rüyada hazine yeri görmek için okunacak dua ve yapılacak istihare ile kişilerin kalbine gelen mana ve arzular yol gösterici olacaktır. Rüyada define görmek hakkında yapılan tabirlerin büyük bir bölümü kişinin hayırlı bir soya ve maddi bir kazanca sahip olacağı yönündedir. Fakat define yeri bulmak için doğrudan rüyaya yatmak için kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Temiz bir niyet ve iyi bir amel ile kişilerin define görmek için okuyacakları dualar, rüyasında define yerinin Allah tarafından kişinin kalbine ilham edilmesini çaktıracaktır. Rüyada herhangi bir şeyin yerini görmek ve bir konu hakkında fikir sahibi olmak adına kullanılan en yaygın yöntem yine istihare namazı ve dualarıdır. Rüyada defina görmek için dualar kişinin uykusunda ona hazine yerinin ilham edilmesi ve definenin hayırlı mı yoksa şerli mi olup olmadığının bildirilmesi için gerekmektedir.

<