Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Çanak görmek

Genel Bilinen: İnsanın rızkına, çanakta görülen tatlı sevilen kimseye, bir çanaktan birçok kişinin yemek yediğini görmek bir işte meydana gelecek beraberliğe. Çanaktaki yemek artıklarını ekmekle sıyırmak berekete, Çanağı yalamak rızkın kesilmesine dalalet eder. ( Ayrıcca Bakınız; Kab.)


Molla Cami: Rüyada görülen çanak, temiz bir hizmetçidir. Eğer bu çanak çamdan ise kadın veya kendisiyle öğünülen arkadaşa işaret edilmiştir. Büyük çanak, sim saklamayan, yaşayışı güzel olmayan veya çocuğu olmayan erkek ve kadına da işaret eder. Rüyada görülen çanak, insanın rızkıdır. Bunun için bir kimse rüyada bir çanak yaladığım görse, nzkı tükenir ve eceli yaklaşır. Bir kimse rüyada bir çok adamların büyük bir çanağın başında toplandıklarını görse, bu rüya onların toplanacakları yere veya çadırlarına yahut üzüm sıkmak veya yağ çıkarmak için koyacakları aletin yerine işarettir. O kimseler savaşçı iseler, savaşmak için toplanmalarına, ziraatçı ve işçi iseler iş üzerinde toplanmalarına işarettir. Rüyada görülen çanak dosta, içinde takdim edilen tatlı da sevgiliye delil olur. Bunun için elinde içinde tatlı bulunan bir çanak gören kimse, dostu ile bir araya gelir. Rüyada görülen ağaç çanak, dinden çok hayır gelen bir hizmetçi ile tabir edilir,


Diyanet: Rüyada görülen çanak rızıkla yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında bir çanak yaladığını görmesi; o kimsenin rızkının bittiğine ve ecelinin yaklaştığına işaret eder. Bir kimsenin rüyasında, çöl halkının büyük bir çanağın etrafında toplandıklarını görmesi; o kimsenin toplanacakları yere, yani o kimselerin sanatlarına göre bir yerde toplanacaklarına yorumlanır. Rüyada görülen çanak bir dosta, içinde bulunan tatlı da bir sevgiliye delalet eder. Bir kimsenin rüyasında içinde tatlı bulunan bir çanak görmesi; o kimsenin dostu ile bir araya geleceğine işaretle tabir edilir. Bir başka yoruma göre: Bir kimsenin rüyasında bir çanak içinde kendisine bir şey ikram edildiğini görmesi; o kimsenin büyük bir kısmete konacağına, kişinin rüyasında elinde bir boş çanak olduğunu görmesi; para kazanmak için yeni bir işe girişeceğine, kişinin rüyasında elinde bulunan çanağın düşerek kırıldığını görmesi; başladığı bir işi başaramayacağına yorumlanır.


Nablusi: Rüyada görülen çanak, insanın rızkıdır. Bunun için bir kimse rüyada bir çanak yaladığını görse, rızkı tükenir ve eceli yaklaşır. Bir kimse rüyada çöl halkından olan bir çok adamların büyük bir çanağın başında toplandıklarını görse, bu rüya onların toplanacakları yere veya çadırlarına yahut üzüm sıkmak veya yağ çıkarmak için koyacakları aletin yerine delalet eder. O kimseler savaşcı iseler, savaşmak için toplanmalarına, çiftçi ve işçi iseler iş üzerinde toplanmalarına delalet eder.
Rüyada görülen çanak dosta, içinde takdim edilen tatlı da sevgiliye delalet eder. Bunun için elinde — içinde tatlı bulunan — bir çanak gören kimse, dostu ile bir araya gelir.