Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Baharat Görmek

Baharatın rüyada görülmesi son günlerde karşımıza sıklıkla çıkan bir durumdur. Kimi alimler bu durumu olumlu yorumlarken, kimi alimler rüyada baharat görmenin sakıncalı bazı durumları beraberinde getirebileceğini söyleyerek rüya sahiplerinin daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Rüyada Baharat Görmek İhya Yorumları Nelerdir?

Rüyada Baharat Görmek İhya tarafından son derece olumsuz bir olay olarak yorumlanmıştır. Yapılan yorumlar genellikle şanssızlık ve uğursuzluk üzerinedir. Bu kişilerin mutlaka bir türlü şansız olay ile karşılaşacakları kabul edilir.

Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre; rüya sahibinin karşısına uzun zamandır bir nevi pusuda bekleyen art niyetli ve kötü kimselerin çıkacağı söylenmiştir. Bu kişiler bu nedenle etrafına karşı son derece dikkatli olmalıdır. Pusuda uzun süre bekleyen bu kötü niyetli kişiler sayesinde elinde avucunda ne varsa tüm  malını ve kenarda köşede bir süredir biriktirmiş olduğu parasını kaybedeceğine inanılır.

Diğer popüler olan yoruma göre ise, rüyasında baharat gören kişilerin her türlü sıkıntıya, zorluğa ve darlığa düşmeye son derece açık pozisyonda bulunduklarını delalet eder. Bu kişiler hayatında sıkıntı yaratması muhtemel olan alanlara mutlaka göz atmalı ve gerekli düzenlemeleri yapmalıdırlar.

İbn-i Sirin (r.a) tabirine göre; rüyada baharat görmek tam anlamı ile aksilik ve sıkıntıya işaret etmektedir. Bu yoruma göre rüya sahibinin kötü niyetli kişiler yüzünden keyfinin kaçacağı, bekledikleri işlerden bekledikleri sonuçları alamayarak moralinin son derece bozulacağı bu nedenle eve kapanıp bir süre depresyon sürecinde olacağı öne sürülmektedir.

Rüyada Baharat Karıştırmak Neye İşaret Eder?

Rüyada baharat karıştırmak kişinin hayatında yaşayacağı karışıklar sonucunda gelir kaynaklarının kuruyacağına işaret eder.

İmamı Gazali (r.a) yorumunda; rüya sahibi kişilerin aşk ve iş konusunda her türlü kısmetinin kapanacağına işaret edilmiştir. Bunun yanında bu kişiler kısa süreli olarak geçim sıkıntısına düşerek yeni maddi kaynaklar aramaya başlayabilirler. Maddi problemler yaşayacağı bu dönemde, istediği borçlara karşılık bulmayarak, bu kişilerin uzun süre insan içine çıkamayacağı anlamına geldiği söylenmektedir.

Rüyada Baharat Takımı Görmek Hayra Alamet Midir?

Rüyada baharat takımı görmek çok sık rastlanan bir durum değildir. Yapılan yorumlardan bir tanesi rüya sahibi olan kişinin, olumsuz baz durumlar yüzünden uzun süre gözünün yaşını silemez hale gelerek, başka insanların ve özellikle kişi gruplarının yardımına ihtiyaç duyacağı anlamına gelmektedir. Bu kişiler aile eksikliği, bir takım eksikliği yaşıyor olabilirler.

Rüyada Baharat Döküldüğünü Gördüm, Bunun Anlamı Nedir?

Rüyada baharat dökmek de çok sık görülen bir rüya değildir. İbn-i Sirin (r.a) tabirine göre; baharat dökmek rüya sahibinin uzun bir süre çalışmadan ve istediği gibi yan gelip yatacağı anlamına gelmektedir.

Bu kişiler aynı zamanda istediği şekilde harcama yapabileceklerdir. Bu sebeple paralarını nasıl harcadıklarına ve israf etmediklerinden emin olmalarında fayda vardır. Bu kişiler canı nereye gitmek isterse oraya gidebilir fakat nereye gittikleri konusunda dikkat etmelidirler.

İmamı Gazali (r.a) yorumunda; rüya sahibi kişilerin ne almak isterse onu alacağı şeklinde bir yorum getirmiştir. Bu yoruma dayanarak rüyayı gören kişilerin hayatının maddi anlamda çok kolaylaşarak eli önceden dar da olsa artık elinin maddi anlamda bollaşacağı, bu sayede de artık yardımlar yapmaya başlayacağı söyleniyor.

Rüyada Yemeğe Baharat Katmak Olumlu Bir Duruma İşaret Eder mi?

Rüyada yemeğe baharat katmak pek çok kişinin rüyasında yer alan bir durumdur. Bu durum pek çok alim tarafından bolluk, bereket ve zenginliğe yorulur. Alimlerin ortak kanısı olan bu durumlar elbette olumlu durumlar olarak ifade edilir.

Rüyayı gören kişinin uzun süren tıkanmalardan sonra artık işlerinin yoluna gireceği, işlerindeki ufak tefek pürüzlerin giderileceği, iş konusunda beklentilerinin neredeyse tümünün gerçekleşeceği beklenir. Bu kişilerin umutlarının boşa çıkmayacağı da tabir edilir.

Rüyada Baharatlık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada baharatlık görmek genellikle bereket anlamına gelmektedir. Fakat kimi alimler bunun tersi yorumlarda da bulunabilmektedirler. Yorumlardan bir tanesine göre rüyada görülen baharatlar ufukta görülen şansın, bereketin ve verimin artacağı günlerin geleceğine delalet eder.

Bir diğer yoruma göre ise bu rüya eksikliklerin tamamlanması anlamını taşımaktadır. Örnek vermek gerekirse rüyayı gören kişi eğer dini bilgi açısından pek bilgili bir durumda değilse ve bu konuda giderilmesi gereken eksikleri var ise bu rüyadan sonra artık bu kişi dini en iyi öğrenebileceği dersleri almak için kendisine yol yapmış olur. Bu kişiler rüyalardan sonra çalışmaları gereken konuların üzerine asılarak can ve başla derslerine çalışmayı ihmal etmemelidirler. Buna ilaveten Kuran okumayı bilmeyen bir kişi bu rüyayı gördükten sonra Kuran’ı okuyabilmek için ders almaya başlayarak bu konuda eksikliklerini gidermek için önemli ve hem kendisine hem çevresine faydalı bir adım atabilir.

Rüyada Kimyon Ve Karabiber Görmek Neye Delalet Eder?

Rüyada kimyon ve karabiber görmek Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre; rüya sahibinin geleceğinin aydınlanma içerisinde olabileceğini gösterir. Bu kişiler genellikle sahip olduklarını ve hayatını garantiye almak isteyen kişiler olarak karşımıza çıkarlar. Bu aydınlanma başka bir kişinin varlığı üzerinden gerçekleşecektir. Bu kişi tarafından aydınlanma açıklanır ve rüya sahibi hayatının pek çok alanında boşlukları doldurmaya başlar.

Rüyada Baharat Koklamak Neyin Habercisi?

Rüyada baharat koklamak pek çok alim tarafından olumlu durumlara yorumlanmıştır. Genel olarak kabul gören yorumlara göre görülen bu rüya, rüya sahibinin çalışkanlığının son dönemlerde artacağı, ahlaklı oluşundan dolayı ödüllendirileceği, saygılı ve güzel davranışları ile çevresine örnek bir rol model olarak insanların karşısına çıkacağı anlamlarına gelmektedir. Bu kişiler sahip oldukları tüm bu harika özellikler ile hem çevresindekileri kıskandıracak, hem de  kendisi hakkında kötü düşünen kişileri mahcup edecektir.

Rüyada Baharat Görmek Diyanet Tarafından Nasıl Yorumlanmıştır?

Rüyada baharat görmek diyanet işleri yorumları, baharat gören kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Diyanet İşleri’ne ve bazı alimlere göre bu durum insanın özellikle aşk hayayındaki fırsat kapılarının açılmasına işaret ederek kişilerin gözünü dört açmaları gerektiği söylenmektedir. Bu rüya aynı zamanda, rüya sahibinin çok şanslı olacağı bir dönemin geldiğini gösterir. Bu dönem iş hayatında artacak bir maaş, karşısına çıkacak hayırlı bir kısmet gibi konularda olabilir. Bu kişiler eğer seçimlerini doğru yaparlarsa bu alanlarda mutluluğu yakalayabilirler. Bu kişilerin eline geçen şansı iyi değerlendirmeleri gerekmektedir. Bu sayede rüya sahipleri çok kazançlı olabilirler şeklinde rüya yorumlanır.

Ruyada Birinden Baharat Almak Neyin Habercisidir?

Ruyada birinden baharat almak bazı alimlere göre yardım isteğinin ortaya çıkmasıdır. İmamı Gazali (r.a) yorumunda; bu rüyayı gören kimselerin ihtiyaç duydukları gerekli yardımları aldıkları takdirde her ne isteği varsa ve her ne yapmak istiyorsa, bunları gerçekleştirebileceğini öne sürer. Baharat almak bereketin sembolüdür. Rüyayı gören kişiye bereket geleceğinden ve rüyanın kendine hayır getireceğinden Rabbimiz rüyayı gören kişiye bu isteğinin ve hayatta benzeri isteklerinin gerçekleşeceğini haber vermiş olur. Bu kişiler ihtiyaç duydukları yardımı iyi belirlemelidirler. Yardıma ihtiyaç duydukları kişileri son derece titizlikle seçmelidirler ve güvenilmeyen kişilerden uzak durmalıdırlar.