Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Arş görmek

Nablusi: Rüyada Arşı güzel bir surette gören kimsenin, itikadının sağlam olmasıyla müjdelenmeye delalet eder. Arşı eksik bir şekilde gören kimsenin, bid'at ve sapıklıkta bulunduğuna delalet eder.
bazen Arş, insanın hayır ve şerden işlediği şeye delalet eder. Arş, ehil kimseler için yüksek bir memuriyete delalet eder. bazen de hanıma, eve, yenilecek şeylere, bineğe ve düşmana galip gelmeye delalet eder. Arş, titreme hastalığına veya şiir söylemeye de delalet eder. bazen Arşı görmek, gören kimsenin iyi bir amel yapmasına delalet eder.

Rüyada Arşı ve Allah'ın Arş'a hakim bulunduğunu gören kimsenin, itikadının sağlam ve dininin güzelliğine delalet eder. Arş da bir eksiklik bulunduğunu gören kimsenin, isteklerine uyan ve bid'at sahibi bir kimse olduğuna delalet eder. O kimse Allah'a tövbe ve istiğfar etsin.


Seyyid Süleyman: Ulemanın tasvir ettiği suretde Arş'ı süslü gören, büyük bir zata arkadaş olur. Ondan hayır ve menfaat sağlar. Mevki ve itibar kazanır. Arşı rengarenk gören, ilim sahibi, faziletli kişilerle dostluk kurar. Hayra nail olur. Arş; büyük bir sultan, emir ve diğer büyük zevatla yorumlanır.
Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla tabir ediyor: Başkanlık, şeref, rütbe ve makam.