Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Arkadaş Görmek

Rüyada arkadaş görmek, genellikle kişilerin hayatına olumlu etkileri olan güzel bir rüyadır. Bu rüyanın vefakarlık, sevgi ve sadıklığın simgesi olduğu bilinmektedir. İslam alimleri bu rüyayı gören kişilerin hayatlarında bazı olumlu değişimlerin yaşanacağının bilgisini vermiştir. Bununla birlikte kimi alimler de rüyanın detaylarına göre, bu rüyanın olumsuz bir rüya haline de dönüşebileceği konusunda uyarmıştır. Örneğin dostun iyi bir şekilde görülmesi iyiliklere işaret iken, dostun kötü durumda görülmesi rüyanın olumsuz özelliklerinin vüku bulmasının bir işareti olarak görülmektedir.

Bu nedenle rüyalar yorumlanırken rüyanın ayrıntılarına göre rüyanın yorumlarına bakılmalıdır. Aksi halde yapılan yorumlar gerçeği yansıtmaktan uzak olacaktır.

Rüyada Bekar Arkadaşını Görmek

Rüyada bekar arkadaşını görmek kişinin kısmetinin açılacağının bir göstergesidir. Eğer rüya sahibi kişi çoktan evli ise bu rüya çiftlerin bebek sahibi olması anlamına gelir. Eğer rüyayı gören kişi bir diğer kimse ile sevgili ise, hayatlarını birleştirmek adına önemli adımlar atabilirler. Bu rüya aynı zamanda;

 • Maddi kazancın artması,
 • Yenilikler yapılması,
 • Miras ya da lotodan yüklü miktarda para kazanılması,
 • Özellikle maddi konularda şans anlamına gelmektedir.

Rüyada Arkadaşını Görmek ve Konuşmak

Rüyada arkadaşını görmek ve konuşmak hem olumlu hem de olumsuz anlamları olan rüyalardan bir tanesidir. Bu rüyaya göre;

 • Eğer hakkında konuşulan konu rahatsızlık verici bir konu ise, rüya sahibi kişilerin kısmeti kapanır.
 • Hakkında konuşulan konu olumlu konular hakkında ise, kişilerin hayatlarına huzur gelir ve mutlu olurlar.

Bunların yanı sıra bazı alimler rüyada arkadaş ile konuşmanın kişilerin hayatlarında bir takım değişiklikler olacağının habercisi olarak görülmüştür. Bu değişiklikler genellikle rüya sahibi kişilerin aşk hayatına yönelik değişikliklerdir. Bu kişilerin partnerleri kısa zaman için uzak yerlere gidebilirler.

Rüyada Bayan Arkadaşını Görmek

Rüyada bayan arkadaşını görmek genellikle dişil enerjinin bir müjdeleyicisidir. Bu rüya ile evlere bereket gelir. Evlerde huzur artar ve kavgalar son bulur. Evlerin içerisinde kıskançlık ve çekememezlik gibi duygular son bulur. Kimi alimler bu rüyanın olumsuz manaya da sahip olduğunu hatırlatarak ileriki zamanlarda insanların bazı düşmanları ile karşılaşacaklarını bildirmişlerdir. Bu düşmanlar onların çok yakınında olan kişiler olabilir. Bu kişiler genellikle kendilerini belli etmeyen, iki yüzlü olan kişilerdir.

Rüyada Çocukluk Arkadaşlarını Görmek

Rüyada çocukluk arkadaşlarını görmek neye işarettir en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Genellikle çocukluk arkadaşları geçmişteki düşmanlara işarettir. Rüyaların anlamları türüne göre değişmektedir:

 • Çocukluk arkadaşı ile kavga edilmesi düşmanlardan alınacak ağır darbelere,
 • Çocukluk arkadaşı ile küsülmesi geçmişe sırtını dönmeye ve geçmiş ile ilgili tüm bağlarını koparmaya,
 • Çocukluk arkadaşı ile oyunlar oynandığı görülüyor ise kişinin kendini geçmişte yaptıkları hatalar için affettiği bildirilmektedir.

Rüyada Eski Arkadaşını Görmek

Rüyada eski arkadaşını görmek rüya sahibi kişinin günah işlemekten artık çekinmediğinin bir göstergesidir. Bu kişiler utanma duygusunu atmış olan kişiler olabilirler ve bu nedenle de çevresindeki insanlar tarafından arsız gibi söylemler ile anılabilirler. Bu kişiler rüyayı gördükten çok kısa sonra  yaptıkları davranışlardan pişmanlık duyarak kendilerine gelmek adına adımlar atacaklardır.

 • Eski arkadaş ile çok uzun süre konuşulması davranışların başarı ile sonuçlanacağına,
 • Eski arkadaşın konuşma esnasında ters tepkiler vermesi kişinin çevresi tarafından sert bir şekilde eleştirilmesine,
 • Eski arkadaşın sırtını dönüp gitmesi rüyanın cimrilik ve kıskançlık gibi olumsuz etkilerin yaşanmasına sebep olacaktır.

Bazı alimler bu rüyanın aynı zamanda kısmeti açan bir etkisi olduğunu belirtmiş ve bu rüyayı gören kişilerin en kısa zamanda kısmetleri hakkında gelişme yaşayacaklarını belirtmişlerdir. Bu gelişmeler hem olumlu hem de olumsuz olabilir. Olumlu olarak sadakat ve güvene işarettir. Olumsuz olarak ise aldatılma ve kıskançlıkların hızlıca gün yüzüne çıkmasına işaret eder.

Rüyada Evli Arkadaşını Görmek

Rüyada evli arkadaşını görmek kişilerin geçmişe yönelik duymuş oldukları pişmanlıkların bir yansımasıdır. Bu rüya ile birlikte kişiler geçmişte yaptıkları hataların farkına vararak bazı adımlar atmaya karar verebilirler. Bazı alimlere göre evli arkadaşın rüyada görülmesi insanların kısmetini kapatır. Eğer kişilerin hayatında zaten birisi var ise, bu kişiler ile araları açılır ve tartışmalar gün yüzüne çıkar.

Bazı alimler evli arkadaşın görülmesinin kişilerin bir mirasa konacağı şeklinde yorumlamışlardır. Bu miras hiç beklenmedik bir kişi tarafından kişilere kalabilir ve rüya sahibi kişiler ilk başta mirasa inanmakta zorlanabilirler.

 • Evli arkadaş rüyada konuşuyorsa bu mirasın çok büyük miktarlarda olacağının,
 • Rüyada görülen evli arkadaş sessiz ise de mirasın çok yüksek meblağlarda olmadığının bir göstergesidir.

Rüyada En yakın Arkadaşını Görmek

Rüyada en yakın arkadaşını görmek ne anlama gelir sorusunun cevabı, sık görülen bir rüya olmasından dolayı sıkça merak edilir. Rüyanın türüne göre rüyanın anlamı değişiklik göstermektedir:

 • Yakın arkadaş ile kişinin konuştuğunu görmesi kişinin ağzı nedeni ile başının belaya gireceği anlamına gelir.
 • Görülen kişi ile kavga edildiğinin görülmesi kişinin işlerinde bereketinin kapanmasının bir işaretidir.
 • Yalnızca yakın arkadaşın sureti görülmüş ise bu durum da uzak diyarlardan bir misafir geleceğinin bir göstergesidir.

Bununla birlikte alimler tarafından rüyanın genellikle olumsuz manalarının ortaya çıkacağı söylenir. Bu manalardan kaçınmak için kişilerin kendilerini nefisleri konusunda frenlemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde rüya son derece etkili bir rüya olduğundan, kötü yanlarını göstermesi çok uzun sürmeyecek ve kişileri perişan edebilecektir.

Rüyada Arkadaşını Hasta Görmek

Rüyada arkadaşını hasta görmek kişilerin yakın zamanda maddi zorluklar ile karşılaşması anlamına gelmektedir. Bu zorluklar yüzünden kişiler bir süre boyunca oldukça mutsuz bir dönem geçireceklerdir.

 • Arkadaş hem hasta hem de erkek ise, rüya sahibi kişilerin işleri bir türlü düzgün gitmez. Genellikle iş konularında karşılarına büyük engeller çıkar.
 • Arkadaşın ölümcül bir hastalığa yakalanıldığın görülmesi rüya sahibinin zehirlenmesi şeklinde yorumlanır.
 • Arkadaşın hasta olduğu için yatakta yatması ise kişinin hasta olarak yataklara düşeceği şeklinde yorumlanmaktadır.

Rüyada Arkadaşını Başka Biriyle Görmek

Rüyada arkadaşını başka biriyle görmek ihanete ve dolandırılmaya işaret eder. Rüya sahibi kişiler hiç beklemedikleri kişiler tarafından ihanete uğrayabilirler. İhaneti kaldıramadıkları için de bu olayın sonucunda sağlıklarından olabilirler. Bu anlamın dışında kişiler tanıdıkları bir kişi tarafından dolandırılabilirler. Bazı alimler bu rüyadan sonra kişilerin kısmetinin kapandığını ve de özel hayatlarında mutlu olmadıklarını söylemişlerdir.

Rüyada Arkadaşını Kendi Evinde Görmek

Rüyada arkadaşını kendi evinde görmek kişilerin beklenmedik bir zaman içerisinde bir kimseyi ağırlamaları anlamına gelmektedir. Ağırlayacakları kişiler uzun zamandır görmedikleri ve özlemini duydukları kişiler olacaktır.  Bu rüyanın diğer bir anlamı da özgürlüğün kısıtlanmasıdır. Rüya sahibi kişiler uzun bir süre ev içerisinde vakitlerini geçirerek kendilerini eve kapatacaklar ve dışarıda olup biten haberlerden bir haber kalacaklardır. Bunlara ilaveten;

 • Evin harabe şeklinde görülmesi düşmanların varlığının,
 • Arkadaşın üstü başı yırtık görülmesi rüya sahibinin ihanete uğrayacağının,
 • Evin lüks içerisinde görülmesi kişinin başına bir talih kuşu konacağının göstergesidir.