Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Alabalık Görmek

Rüyasında alabalık gören bir kimsenin kısmetinin açık ve kazancının bereketli olacağına yorulur. Rüyada görülen alabalık ve diğer balık tabirleri genellikle hayra yorulmuştur. Alabalıkla ilgili yorumlar tutmak, avlamak, yemek gibi nasıl görülmüşse veya gören kimse bekar mı, evli mi, tacir mi gibi hallere göre değişiyor.

Ünlü rüya tabircisi alimlerin de balık ve alabalıkla ilgili yorumları bulunuyor. Bu alimlerden 17. Yüzyılda yaşamış olan İmam Nablusi (r.a)’ın tabiri şöyledir; rüyasında alabalık gören kimse eğer alabalığı yerse iş hayatında kazançlı girişimlere atılır, avlarsa sarışın bir hanımı olur şeklindedir.

Rüyada bir kimsenin alabalık görmesi pozitif gelişmeler yaşayacağı, işinde, ticaretinde, ailesinde, sosyal yaşamında yaşanacak güzel gelişmelere işaret eder. Rüya sahibini duygu durumunu da gösteren bu rüya gelecek güzel haberlere de işarettir.

Rüyada Alabalık Tutmak Ne Anlama Gelir?

Rüyada alabalık görmek güzel bir söz işitmeyle, büyük nimetlere ermeye ve servete tabir olunur.  Muradına ulaşma anlamına da gelen alabalık tutmak rüyası kısmet ile bolluk ve bereket içinde bir hayat sürmeye işaret eder.

Rüyada derede alabalık tutmak ganimet ve helal kazanca işaretle tabir olunmuştur. İmam Nablusi Hazretlerinin görüşü de bu yöndedir. Deniz, nehir veya dereden istenildiği kadar çıkarılan, yenilen veya dağıtılan balık çıkan balıklar sayısınca ganimet malı elde eder denilmiştir.

Rüyada elle balık tutmak hedeflere ulaşmaya, sıkıntılardan kurtulmaya, baht açıklığına ve nimetlere ermeye yorulmuştur.

Rüyada Alabalık Yemek Ne ve Anlama Gelir?

Rüyada alabalık yemek devletten gelecek beklenen bir faydaya, nasibi bol kârlı bir ticaret yapmaya, dünya mutluluklarına ve evlenmeyle tabir olunmuştur.

Rüyada canlı canlı balık yemek mülk sahibi olmaya, tuzlu yenen balık şiddet ve zorluklara işaret eder. Taze balık yemek ise bakire bir kadınla evlenmeye, taze ancak kokmuş bir balık yemek de iffetsiz bir kadınla evlenmeye delalettir.

İmam Nablusi (r.a) tabirine göre; sofrada önünde güzel ve temiz balık varken onu yemeyip kokmuş bir balığı yiyen kimse helali olan karısını bırakıp başka kadınların peşine düşeceğine işarettir.

Rüyada Alabalık Satın Almak Ne Anlama Gelir?

Rüyada alabalık satın almak etrafındaki insanlarla, kendisine çok yakın bir kimse yüzünden kısa bir süreyle arasını bozar. Rüyada satın alınan alabalık ayrıca maddi kazançlar sağlamaya, makam, şan ve şöhret sahibi olup herkes tarafından sevilmeye de yorulmuştur.

Rüyada taze balık almak evlenmekle tabir edilmiştir. Güzel gelişmelerin yaşanmasına, bereketin artmasına da işaret olur demişlerdir.

Rüyada Kırmızı Benekli Alabalık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada kırmızı benekli alabalık görmek kısmetin ve kazancın artmasına delalettir. Kırmızı benekli alabalık tatlı su balıklarının en lezzetlisi, en değerlisi ve en şifalısı olduğu için rüya yorumu da bu doğrultuda hayırla yorumlanır.

Rüyada kırmızı balık görmenin yorumu ise iyi huylu, zengin bir kısmete, talihe, tutkulu bir aşka, maddi-manevi kolaylığa ve sıkıntılardan kurtulup ferahlamaya delalet eder.

Rüyada Alabalık Temizlemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada alabalık temizlemek balığın büyüklüğü ölçüsünde nimete ermeye, büyük işlere atılmak üzere teklifler almaya veya girişimlerde bulunmaya işaret eder.

Rüyada alabalık temizlemek yapılan iş için verilen emeğe delalet eder. Rüyada balık temizlemenin bir diğer yorumu da gösterilen gayret ve çabaların karşılığını en tez zamanda göreceğine işarettir.

Rüyada içi temizlenmemiş balığı yemenin yorumu hile ve entrika çevirmek veya iftira yapmak olarak yapılmıştır.

İmam Nablusi (r.a)’a göre; rüyada temizlenmemiş balıktan bir parça yemek halkın namusu hakkında söz etmeye işaret eder demiştir.

Rüyada Alabalık Havuzu Ne Anlama Gelir?

Rüyada alabalık havuzu görmek veya alabalık çiftliği görmek bol kazanç sağlanacak bir yolculuğa çıkmaya delalet eder. Bir yorumda da en sıkıntılı anlarda destek görmeye işarettir.

Bazen de rüyada görülen alabalık havuzu rüya sahibinin dostunun ihanetinden ötürü aksiliklerle uğraşacağı şeklinde yorumlanmıştır.

Rüyada havuzda balık görmek Diyanet tarafından yapılan yorumda iş ve davranışında kötü bir kimseye işaret eder şeklindedir.

İmam Nablusi (r.a)’a göre; rüyasında bir kimse havuz içerisinde büyük bir balık aradığını, balığın kaçtığını görürse alacaklı olduğu kişi borcunu inkâr eder, rüya sahibi de zorla borcunu alır.

Rüyasında havuzda ağzını açmış bekleyen büyük bir balık gören kimsenin hapiste olduğuna veya hapse gireceğine işaret eder.

Rüyada Alabalık Pişirmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada balıkçıdan balık almak evleneceğine veya cariye alacağına işaret ederken aldığı balığı pişirmek rızık ve kazançla tabir olunur. Tuzlu balık pişirmek de yolculuğa çıkmaya delalettir.

İbn-i Sirin (r.a) tabirine göre; rüyada tuzlu balık görmek gama ve kedere işaret eder. Tuzlu balığın pişirildiğini görmek ve ondan yemek ilim ve rızık amacıyla yola çıkmaya delalettir.

Rüyada balık pişirmek bazen de zarar etmeye, sıkıntıya, düzenin bozulmasına ve zorlu günlere işaret eder.

Rüyada pişirilmiş balık yemek çiğ balık yemekten daha hayırlıdır. Rüyada alabalık pişirmek de rüya sahibinin karşısına çıkacak fırsatları iyi değerlendireceğine ve hayırlı sonuçlar almaya delalettir.

Rüyada Alabalık Sürüsü Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada alabalık sürüsü görmek zorluklarla, sıkıntılarla mücadele edip engelleri aşmaya ve sağlıklı kararlar almaya delalet eder. Bu rüyayı evli bir kadının görmesi hayallerinin gerçekleşeceğine işarettir.

Bazı yorumculara göre de küçük-büyük alabalık sürüsü paraya işaret eder. Ne kadar çok balık varsa o kadar mala mülke işaret eder denmiştir.

Bazen de rüyada görülen alabalık sürüsü müjdeli haberler almaya, çok talihli olmaya, çok fazla kısmetinin olmasına işarettir. Yönetici olmaya da işaret eder denmiştir.

Rüyada Büyük Balık Tutmak Ne Anlama Gelir?

Rüyada büyük balık tutmak rüya sahibinin çok şanslı olmasına ve şansının da balığın büyüklüğü nispetinde büyük olmasına işaret eder. Büyük balık görmek ayrıca maneviyatın artacağına, gelişmeye ve kendini tanımaya da yorulur.

Birden fazla büyük balık tutmak da rüya sahibinin bolluk içinde yaşamasına kazancının ve gelecek helal paranın artmasına, kazandığı paranın bereketli olmasına işaret eder. Yaptığı işten dolayı rahat bir yaşam sürecek ücretler almasına ve refah içinde yaşamaya delalet eder.

Rüyada büyük balık görmekle ilgili İbn-i Sirin (r.a)’ın yorumu; sâlih, iyi insanların mescidi, Allah’a çok kulluk eden insanların da meclisi şeklindedir.

İbn-i Kesir (r.a)’nın tabirine göre; rüyada büyükçe bir balık görmek, büyük ve asil bir ailenin servet sahibi bir kızıyla evlenmeye delalet eder.

Rüyada Balık Görmek İle İlgili Yorumlar Nelerdir?

Rüyada balık tutmak mallara ve ganimete delalet eder. Küçük balıklar tutmak üzülmeye işaret eder denmiştir.

Cafer-i Sadık (r.a) demiştir ki; balık rüyasının tabiri 6 cihette yapılır:

  • Devlet yönetiminde olan bir vezir veya bakan,
  • Asker kimse,
  • Bakire bir kız,
  • Çokça mal ve ganimet,
  • Keder,
  • Cariye veya hizmetçi.

İbn-i Kesir (r.a)’a göre hamile bir kadının rüyasında karnından balık çıktığını görmesi kız çocuğu doğuracağına işarettir.

İsmail el-Eş’aş (r.a) der ki; bir kimse rüyasında balık sattığını görse kendi ve çocukları için hayır ve fayda elde etmeye işaret eder.

Bir su yolundan alabalık veya başka türde bir balık tuttuğunu gören kimse hileyle milletin malını elinden aldığı şeklinde yorumlanır.