Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Ağlayıp Bir Şeyler Anlatmak Görmek

Rüyada ağlayarak bir şeyler anlatmak, arzu edilen şeylere kavuşmak olarak değerlendirilir. Bunun yanı sıra göz yaşı gelmeden ağlanması gerçek hayatta hayal kırıklığı yaşanacağı anlamına gelir. Gözyaşının sıcak ya da soğuk akmasına göre de farklı rüya tabirleri bulunur. Sıcak gözyaşı genellikle hüzne ve kedere yorumlanırken soğuk göz yaşı dökülmesi kederden kurtulmak ve refaha ermek şeklinde ifade edilir.

Rüyada Ağlayarak Bir Şeyler Anlatmak

Rüyada ağlamak diyanet açıklamalarına göre sessiz ağlamak ve bağırarak ağlamak olmak üzere farklı şekillerde yorumlanır. Bir kimse rüyasında sessiz bir şekilde ağlıyor ise o kişi keder ve üzüntülerinden kurtulur. Huzurlu bir yaşam sürer. Ancak bağırarak ağladığını gören bir kimse gerçek hayatta musibete uğrayacak, üzüntülü günler yaşayacaktır.

Rüyada ağlarken bir şeyler anlattığını gören bir kimse sıkıntılarını dostları ile paylaşarak geride bırakacak ve geçmişten aldığı dersler ile yaşamına yeni bir yön verecektir.

Rüyada Bağırarak Ağlamak

Rüyada kişinin yüksek sesle ve üstünü başını yırtarcasına ağlaması gerçek hayatta da göz yaşı dökeceği olaylar ile karşılaşacağına delalettir. Bir iftiraya uğrayacak ya da bir hata yaparak derin bir sıkıntı içerisine düşeceği şeklinde yorumlanır.

Ebu Said El- Vaiz şöyle buyurur; kişi rüyasında tanıdığı bir kimsenin öldüğünü ve bundan duyduğu üzüntü nedeni ile ağladığını görmüş ise o rüya gerçek hayatta da görüldüğü gibi çıkar. Ölüm yönünden duyulan kedere işarettir. Ayrıca insanlar eğer öldüğü görülen bir kişi için yüksek sesle ve bağırarak ağladıklarını görmüş ise gerçek hayatta o kişiden gelecek olan zulme delalettir.

İmam-ı Nablusi ise; rüyada bağırarak ağlamak uyanıkken de cep ve yakanın yırtılarak ağlanmasıdır der. Eğer kişi Allah korkusu nedeni ile ağlıyor ise günahlarından dolayı pişman olacaktır. Ferahlığa ve sevince kavuşacak ve muhtaş olduğu rahmetlerden yararlanacaktır.

Sık Görülen rüyalardan, Rüyada Ağlamak neye işarettir? İslami kaynaklardan anlamını okuyabilirsiniz.

Rüyada Sessiz Ağlamak

Kirmani rüyada ağlamak üzerine şöyle der; bir kimse rüyasında ağladığını görüyor ise o kişi gerçek hayatta çok sevinir. Eğer ağlamak bağırarak ah ve vah dolu cümleler üzerine ise bir musibete uğrar. Ağlamaktan gözlerin yaş ile dolu olması ise helal mal kazanılacağına işarettir. Gözlerden akan yaşın sıcak olması üzüntüyü, sıcak olmaması da sevinci gösterir.

Cafer- Sadık ise rüyada ağlamak üzerine şöyle buyurur; bir kimse rüyada ağlar ve daha sonra güler ise Allah bilir ki vefatı yaklaşıyor demektir.

Seyyid Süleyman rüyasında sakin sakin ağladığını gören kişinin üzüntü ve gamdan kurtulacağını söyler. Ancak bağırarak ağlamak aile etrafı içinde hoş olaylara delalet değildir. Yüksek sesle ve bağırarak ağlamak musibet habercisidir.

Bunun yanı sıra Seyyid Süleyman rüyada ağlamak üzülmek, gözlerden yaş akmadan gerçekleşiyor ise rüya sahibinin hayal kırıklığı yaşayacağını buyurur. Ağladığı halde gözlerinden gözyaşı yerine kan akıtan kişi ise kaçırdığı fırsatlar adına pişmanlık yaşar. Yapmış olduğu günahlar adına tevbe eder.

Ağlayıp Babaya Sarılmak görmenin tabiri için, Rüyada Ağlayıp Babaya Sarılmak neye işarettir? Dini Kaynaklardan Alimlerin yorumunu okuyabilirsiniz.

Rüyada Ağlayarak Uyanmak

Rüyada kendini ağlarken görmek birçok alime göre hayırlı yorumlanır. Rüyada ağlayarak uyanmak ise aynı şekilde rahmete mazhar olunmasına, çok sevinilecek haber alınmasına ve uzun süredir hayalini kurduğu bir isteğinin gerçekleşeceğine delalettir.

Psikolojik olarak rüyada ağlayarak uyanmak kişinin gerçek hayatta derin üzüntüler içerisinde olduğunu ve kendini çok fazla yıprattığını gösterir. Üzüntüden ağlayarak uyandığını gören kimse, bir süre daha bu sıkıntılar ile baş başa kalacak ancak en sonunda tüm arzularına sabır ederek kavuşacaktır.

Rüyada sevinçten dolayı ağladığını gören ve bu şekilde uyanan bir kimse gerçek hayatta mutluluk yaşayacak, problemlerinden en kısa zamanda kurtulacaktır.

Rüyada Bir Başkası İçin ağlamak

Rüyada başkası için ağlamak mutluluk ile yorumlanır. Ancak rüya tabirlerine göre bazen de bu durum kedere işarettir. Rüyada başkası için ağladığını gören kimse eğer sessiz sessiz ağlıyor ise gerçek hayatta neşeli günler yaşayacak ve tüm sıkıntılarından kurtulacaktır.

Bunun dışında rüyada hıçkırarak ağlamak ise insanlara baskı yaparak ve ısrar ederek bir yerlere gelmeye delalettir. Rüya sahibinin gerçek hayatta çok büyük üzüntüler ile karşılaşacağı ve duyduğu üzüntüler nedeni ile hayır göremeyeceğine delalettir. Kişi hıçkırarak ağladığını görüyor ise bu durumda yaptığı işleri gözden geçirmeli ve haram maldan uzak durmalıdır.