Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

A'dan Z'ye Rüya Tabirleri

Rüyada Ağlayarak Sevgiliye Sarılmak Görmek

Rüyada sevgiliye sımsıkı sarılmak ya da sevilen bir kişiye ağlayarak sarıldığını görmek hakkında birçok farklı yorum bulunmaktadır. Bu yorumlar genel itibariyle olumsuz özellikler taşımaktadır. Rüyada sevgiliye sarılmak çoğu kişi tarafından rüyanın olumlu bir yoruma sahip olması gerektiği yönünde olsa da, rüyalar taşıdığı semboller ile birçok farklı yoruma kapı aralayabilmektedir. Bu rüya hakkında yapılan olumsuz yorumlar ise kısaca şu şekildedir;

  • Sevgili ya da eşiyle arasının açılacağına
  • İlişki sahibi olanlar için ilişkiye dışarıdan müdahale edileceğine
  • Yakın bir arkadaşla yaşanacak sıkıntılara
  • Üzüntü ve kedere işaret etmektedir

Rüyada sevgiliye sarılmak hakkında yapılan olumsuz yorumlar bu şekilde özetlenmektedir.

Rüyada Sevgiliye Sarılarak Uyumak

Rüyalar bizlere hayatımızla ilgili önemli ipuçları veren ilahi uyarılar olduğu gibi bilinçaltımıza kazınmış bazı olaylar isteğimiz dışında bizlere tekrardan yorumlanması olarak da yorumlanabilmektedir. Bunun için İmam Nablusi (r.a), İmam-ı Gazali (r.a), Cafer-i Sadık (r.a) ve daha birçok büyük İslam âlimlerinin bizlere verdiği nasihatler doğrultusunda, rüyaların ilahi işaretler taşıdığını öğrenmekteyiz. Peki, rüyada sevgiliye sarılıp yatmak ne anlama gelmektedir? Bu soru için birçok farklı yanıt vermek ve yorumda bulunmak mümkündür. Rüyada sevgilisiyle sarılıp uyuyan kişiler için yapılan yorumlar; yaşanan kötü bir olay sonrası sevgiliye karşı mahcup olmak ya da kısa süreli bir ayrılıktan kişinin kendini sorumlu tutacağı şeklinde yorumlanmaktadır.

Rüyada Eski Sevgiliyi Görmek

Bu rüya için yapılan yorumlar birçok rüyada olduğu gibi yine rüyanın içeriğine ve rüyada görülen sembollere göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; rüyada eski sevgiliyle sarılmak öpmek, çoğunlukla ayrılık ve kişi evliyse evlilikte yaşanacak problemlere işaret etmektedir. Bu rüya için yapılacak olumlu yorum ise; yeni bir birlikteliğin habercisi ya da ilişkinin bir üst seviyeye taşınmasıdır. Rüyalar genel olarak yorumlanırken olumlu yorumlar yapmak gerekmektedir. Hadis- i şeriflerde ve ayetlerde de belirtildiği üzere, rüyaları ilahi bir uyarı olarak almak ve olumsuz olarak yorumlanmaktan kaçınmak gerektiği açıkça ifade edilmiştir.

Rüyada Sevilen Bir Kişiyi Görmek

Rüyalar eskiden olduğu gibi günümüzde de gizemini koruyan canlılara has bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan birçok bilimsel araştırmaya göre rüyalara çeşitli açıklamalar getirilmiş olsa da rüyalar hakkında birçok dini açıklamada mevcuttur. Rüyada sevdiğin kişiyi görmek eğer bekâr birisi bu rüyayı görüyse; kişinin yakın zamanda yuva kuracağına, hayırlı bir kısmetle karşılaşacağına işaret etmektedir.

Rüyada Sevdiği Kişiyi Başkasıyla Görmek

Bu rüya için yapılan yorumlar kişinin durumuna ve rüyanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Rüyada sevdiğin kişinin başkasıyla sevgili olması hakkında yapılan rüya tabiri; sevilen kişinin ister erkek ister kadın olsun, çevresinde onu elde etmeye çalışan birinin varlığına işaret etmektedir. Bunun yanı sıra bu rüya için yapılan bir diğer yorum ise rüyayı gören kişinin sevdiği kişiyi kaybetme korkusunun olduğuna delalettir.

Rüyada Sevdiği Kişiyle Kavga Etmek

Bu rüyayı gören kimseler için yapılan yorumlar genel itibariyle olumsuzdur. Bu yüzden bu rüyaları ilahi olarak uyarıcı rüyalar olarak nitelendirmek gerekmektedir. Rüyada kavga etmek hakkında yapılan yorumlar şu şekildedir;

  • Çevrenizde ilişkinizi onaylamayan kişilerin olduğuna
  • İlişkisi olan kişiler için kafa karıştıracak bir kişinin varlığına
  • Hakkınızda çıkacak dedikodulara işaret etmektedir

Bu rüyayı gören kimselerin rüyadan ders çıkartıp bu doğrultuda, günahtan ve kötü amelden uzaklaşması gerekmektedir.

Rüyada Aldatıldığını Görmek

Rüyasında eşi ya da sevgilisi tarafından aldatıldığını gören kişilerin çevresine ve ilişkilerinin seyrine dikkat etmeleri gerekmektedir. Rüyada aldatılmak diyanet yorumuna göre; etrafınızda düşmanlarınızın olduğuna ve yuvanıza haset ve fitne atacak kişilerin varlığına delalettir. Bu rüyanın kadınlara göre yorumu ise; eşinin etrafında günahkar ve kötü ahlak sahibi bir kadının varlığına işaret etmektedir.

Rüyada Sevilen Kişiyle Evlendiğini Görmek

Bu rüya hakkında İmam Nablusi (r.a) diyor ki; ‘’bu rüyayı gören bir kişiye Allah (C.C) tarafından yardım edileceği, kişinin çalışma hayatında makam sahibi olacağına ve hayırlı bir yuva kuracağına delalet etmektedir’’ Rüyada evlenmek genel itibariyle olumlu yorumlara sahiptir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli kısım ise bazen bu rüyaların olumsuz sonuçlara işaret etmesidir. Rüyada evlendiğini görmek hakkında yapılan olumsuz yorumlar ise; kişinin özgürlüğünün kısıtlanacağına, üzüntü ve gaflete, yakın zamanda bir borç sahibi olacağına ve üzüntüye işaret etmektedir.